آژانس های سازمان ملل متحد در پی زمین لرزه مرگبار به افغانستان کمک می کنند

بر اساس گزارش های رسانه ای، حداقل 1000 نفر کشته شده اند و انتظار می رود تعداد آنها افزایش یابد. طبق گزارش ها، نزدیک به 2000 خانه نیز ویران شده و ده ها نفر آواره شده اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، با اشاره به اینکه افغان‌ها از سال‌ها درگیری، سختی‌های اقتصادی و گرسنگی در حال فروپاشی بودند، گفت که از اطلاع از تلفات غم‌انگیز زندگی متأسف است.

درخواست همبستگی

«سازمان ملل متحد در افغانستان کاملاً بسیج شده است. تیم های ما در حال حاضر در زمین هستند و نیازها را ارزیابی می کنند و پشتیبانی اولیه را ارائه می دهند. گوترش در بیانیه ای اعلام کرد.

ما روی جامعه بین المللی برای کمک به صدها خانواده ای که در این فاجعه اخیر آسیب دیده اند حساب می کنیم. اکنون زمان همبستگی است

آژانس بشردوستانه سازمان ملل متحد OCHA گزارش داد که زمین لرزه 5.9 ریشتری حوالی ساعت 1.30 بامداد به وقت محلی منطقه مرکزی افغانستان را لرزاند.

چهار ولسوالی در ولایت پتیکا – گایان، برمالا، ناکا و زیروک – و همچنین ولسوالی اسپرا در ولایت خوست تحت تأثیر قرار گرفته اند.

OCHA گفت که این زمین لرزه در عمق 10 کیلومتری زمین ثبت شده است و بنا بر گزارش ها در ولایات همجوار از جمله کابل، پایتخت کشور، و همچنین در اسلام آباد، پاکستان و هند احساس شده است.


خساراتی در ولسوالی اسپرا در ولایت خوست پس از زمین لرزه ویرانگر در شرق افغانستان در اوایل صبح روز 22 جون 2022 دیده می شود.

© یونیسف افغانستان

خساراتی در ولسوالی اسپرا در ولایت خوست پس از زمین لرزه ویرانگر در شرق افغانستان در اوایل صبح روز 22 جون 2022 دیده می شود.

اولویت های مربوطه

نیازهای فوری شامل مراقبت های اضطراری تروما، سرپناه اضطراری و اقلام غیر غذایی، کمک های غذایی و حمایت از آب و فاضلاب است.

OCHA گفت که وزارت دفاع افغانستان تلاش های واکنش را رهبری می کند. مقامات پنج هلیکوپتر برای تسهیل تخلیه پزشکی و بیش از 45 آمبولانس به ولایت پکتیکا اعزام کرده اند. یک تیم پزشکی نیز به ولسوالی گایان اعزام شد.

OCHA از طرف آژانس های سازمان ملل متحد و شرکای بشردوستانه واکنش اضطراری را هماهنگ می کند.

دکتر گفت: “همه به شیوه ای بسیار مختصر پاسخ می دهند.” رامیز الکباروف، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان، از طریق ویدئو کنفرانس با خبرنگاران در نیویورک صحبت می کند.

ارزیابی سریع وضعیت در حال انجام است و او برآورد کرد که برای پاسخگویی به نیازهای فوری به 15 میلیون دلار نیاز است.

دکتر. الکباروف، که همچنین معاون نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان است، گزارش داد که تیم های سیار در حال حاضر به همه مکان ها رسیده اند.

«البته ما به عنوان سازمان ملل… تجهیزات خاصی برای بیرون آوردن مردم از زیر آوار نداریم. این باید بیشتر متکی بر تلاش های این سازمان باشد عملا مقاماتی که در این زمینه نیز محدودیت های خاصی دارند.”

آماده است

سازمان ملل متحد یکی از بزرگترین عملیات های بشردوستانه در جهان را در افغانستان اجرا می کرد، جایی که نزدیک به 20 میلیون نفر، تقریباً نیمی از جمعیت، گرسنه هستند. بنابراین، پرسنل کافی از قبل در زمین حضور داشتند تا فوراً مستقر شوند.

تاکنون حدود 10 تن اقلام ضروری پزشکی و دارویی به مناطق آسیب دیده ارسال شده است. این کمک شامل 30 کیت بهداشتی اورژانس و 50 کیت بهداشتی جراحی است.

تیم‌هایی متشکل از جراحان، پزشکان و چندین متخصص پزشکی نیز به محل اعزام شده‌اند. غذا و چادر نیز در حال تحویل است و افراد آسیب دیده به بیمارستان های منطقه هدایت می شوند.

شرایط سخت

سازمان بهداشت جهانی (WHO) با انتشار پستی در توییتر اعلام کرد “در عرض چند ساعت” تیم های آن از کارکنان بهداشتی محلی در نجات جان ها و مراقبت از افراد آسیب دیده از فاجعه حمایت می کردند.

عملیات امداد و نجات و کمک های بشردوستانه در یک منطقه کوهستانی در نزدیکی مرز پاکستان و در شرایط نامساعد جوی به دنبال بارش برف، باران و کاهش دما در حال انجام است.

ما نه تنها نگران اقلام غیرخوراکی و انتقال افراد به پناهگاه ها و تامین تجهیزات پزشکی هستیم، بلکه نگران هستیم. پیشگیری از بیماری های منتقله از طریق آبگفت دکتر الاکباروف، افزود: “و این می تواند یک سناریوی بسیار بسیار ناخوشایند باشد.”


یک محموله 9.8 تنی و 95 متر مکعبی تجهیزات پزشکی به مناطق زلزله زده افغانستان در راه است.  این شامل 30 کیت بهداشتی اورژانس، 50 کیت جراحی و سایر داروها برای درمان مجروحان در بیمارستان‌ها است.

سازمان جهانی بهداشت افغانستان

یک محموله 9.8 تنی و 95 متر مکعبی تجهیزات پزشکی به مناطق زلزله زده افغانستان در راه است. این شامل 30 کیت بهداشتی اورژانس، 50 کیت جراحی و سایر داروها برای درمان مجروحان در بیمارستان‌ها است.

پاسخگویی به نیازها

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) گزارش داد که چندین تیم سیار بهداشت و تغذیه را برای ارائه کمک های اولیه به مجروحان اعزام کرده است.

دکتر. محمد عیویا، نماینده یونیسف در افغانستان، گفت که کارکنان نیز در حال توزیع کمک های حیاتی از جمله تجهیزات آشپزخانه هستند. لوازم بهداشتی مانند صابون، مواد شوینده، حوله و نوار بهداشتی و همچنین لباس گرم، کفش، پتو، چادر و برزنت.

عملا مقامات از یونیسف و سایر تیم‌های آژانس سازمان ملل درخواست کرده‌اند که به تلاش‌ها برای ارزیابی وضعیت و پاسخگویی به نیازهای جوامع آسیب‌دیده می‌پیوندند.»

ما با کودکان و خانواده هایی که در این دوران سخت آسیب دیده اند، همبستگی می کنیم.»

در همین حال، برنامه جهانی غذا (WFP) در حال جمع آوری داده ها است تا ناوگان 239 کامیونی خود را برای تحویل به نیازمندان هدایت کند.

برنامه جهانی غذا در حال حاضر به حدود 800 سایت توزیع در تمام 34 ولایت افغانستان که یکی از فوری ترین شرایط اضطراری آژانس ملل متحد است، غذا می دهد.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، کارکنان خود را از دفتر ساحوی خود در شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا، به مناطق آسیب دیده در ولایت های پکتیکا و خوست اعزام کرده است.

فیلیپو گراندی، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، گفت: «در کنار بحران انسانی جاری که افغان‌ها هر روز از آن رنج می‌برند، دیدن این فاجعه در افغانستان بسیار دلخراش است.

وی افزود: “این فاجعه بار دیگر نشان می دهد که افغان ها به همبستگی و حمایت جهانی نیاز دارند و سزاوار آن هستند.”

عبدالله شهید، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بر همبستگی خود با خانواده هایی که از زلزله آسیب دیده اند، تاکید کرد.

وی از کشورهای عضو سازمان ملل خواست “از تلاش های بشردوستانه جاری برای کاهش رنج ناشی از این فاجعه پیش بینی نشده حمایت کنند.”

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما