اوکراین: با ورود جنگ به سال دوم، 18 میلیون نفر به حمایت نیاز دارند

از زمان شروع جنگ تمام عیار، ما به همراه شرکای بشردوستانه خود در اوکراین، این کار را انجام داده ایم تمام تلاش خود را برای افزایش عملیات انجام داد استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد به خبرنگاران در نیویورک گفت: برای ارائه حمایت های نجات دهنده به کسانی که بیشتر به آن نیاز دارند.

او گفت که سال گذشته هزاران کاروان لوازم حیاتی را به مردم در تمام مناطق کشور تحویل دادند و کمک‌های بشردوستانه از جمله آب، دارو، وسایل گرمایشی و سایر لوازم و همچنین حمایت از تعمیرات خانه به نزدیک به 16 میلیون نفر رسید.

حدود شش میلیون نفر کمک نقدی دریافت کردند مجموعاً 1.2 میلیارد دلار وی افزود: بزرگترین چنین برنامه ای در تاریخ.

در حالی که جنگ وارد دومین سال می شود، سازمان ملل و شرکای آن خواستار حدود 4 میلیارد دلار برای حمایت از بیش از 11 میلیون نفر هستند. این درخواست تجدید نظر کمی بیش از 14 درصد تامین شده است. دوجاریک گفت.

زندگی جوان از دست رفت

آژانس‌های سازمان ملل مرگ، ویرانی، ویرانی و آوارگی را که در 12 ماه گذشته در اوکراین رخ داده است، بررسی کرده‌اند.

سازمان‌های بشردوستانه سازمان ملل روز جمعه در ژنو اعلام کردند که نزدیک به 500 کودک کشته و نزدیک به 1000 نفر زخمی شده‌اند.

علاوه بر این تلفات انسانی وحشتناک، صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرد که بیش از 800 مرکز بهداشتی در اثر گلوله باران آسیب دیده یا تخریب شده است.

یک نوجوان اوکراینی در زیر آوار مدرسه ویران شده خود در ژیتومیر ایستاده است.

© یونیسف/دیگو ایبارا سانچز

یک نوجوان اوکراینی در زیر آوار مدرسه ویران شده خود در ژیتومیر ایستاده است.

آموزش زیر آتش

درگیری ها دسترسی به آموزش را نیز مختل کرده و هزاران مدرسه پیش دبستانی و متوسطه آسیب دیده اند.

یونیسف هشدار داد که در مجموع، 7.8 میلیون کودک در اوکراین آسیب دیده اند و بیش از پنج میلیون به هیچ وجه به مدرسه دسترسی ندارند.

میراث سمی ظاهر می شود

برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) در اوایل هفته با گزارشی از نظارت اولیه درگیری که سال گذشته به همراه شرکایش انجام شد، گفت که جنگ میراث سمی برای نسل های آینده خواهد داشت.

در حالی که UNEP دامنه و شدت کامل را بررسی خواهد کرد، این آژانس خاطرنشان کرد که “هزاران حادثه احتمالی آلودگی هوا، آب، و زمین و تخریب اکوسیستم ها، از جمله خطرات برای کشورهای همسایه، قبلا شناسایی شده اند.”

UNEP از دولت اوکراین در زمینه نظارت از راه دور اثرات زیست محیطی حمایت می کند و در حال آماده شدن برای انجام ارزیابی اثرات در سطح میدانی است – که انتظار می رود به دلیل مقیاس و گستردگی جغرافیایی حوادث گزارش شده، یک کار عظیم باشد.

اینگر اندرسن، مدیر اجرایی UNEP، گفت: «نقشه برداری و غربالگری اولیه مخاطرات زیست محیطی تنها برای تأیید این موضوع است که جنگ به معنای واقعی کلمه سمی است.

او افزود: «اوکراین پس از آن برای ارزیابی، کاهش، و اصلاح خسارت در سراسر کشور و کاهش خطرات برای منطقه گسترده‌تر به حمایت بین‌المللی عظیمی نیاز خواهد داشت».

هوا و آب آلوده است

داده ها نشان می دهد که درگیری منجر به خسارت در بسیاری از مناطق کشور شده است و حوادثی در نیروگاه ها و تاسیسات هسته ای رخ داده است. زیرساخت های انرژی، از جمله تانکرهای ذخیره نفت، پالایشگاه های نفت و سکوهای حفاری؛ و سایر مکان ها و همچنین خطوط لوله توزیع، معادن، سایت های صنعتی و تاسیسات فرآوری کشاورزی.

UNEP گفت که نتیجه آن حوادث متعدد آلودگی هوا و آلودگی بالقوه جدی آب های زیرزمینی و سطحی بوده است.

همچنین آسیب های قابل توجهی به زیرساخت های آب مانند ایستگاه های پمپاژ، تصفیه خانه ها و تاسیسات فاضلاب وارد شده است.

چالش های پاکسازی

UNEP اضافه کرد که مواد خطرناک نیز از انفجار در تأسیسات ذخیره سازی کشت و صنعت از جمله کارخانه های کود و اسید نیتریک منتشر شده است.

آسیب به مناطق شهری نیز می رسد، جایی که پاکسازی مسکن های ویران شده می تواند منجر به آن شود زباله هایی که با مواد شیمیایی خطرناک مخلوط می شوند، به ویژه آزبست.

علاوه بر این، تصاویر ماهواره ای افزایش قابل توجهی از آتش سوزی ها را در ذخایر طبیعی مختلف، مناطق حفاظت شده و جنگل ها نشان داده است.

به گفته آژانس سازمان ملل، علاوه بر این، آلودگی ناشی از استفاده از تسلیحات و حجم زیاد زباله های نظامی نیز چالش بزرگی برای پاکسازی ایجاد می کند.

رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی (در مرکز) از نیروگاه هسته ای زاپوریژژیا در اوکراین بازدید کرد.

جلوگیری از فاجعه هسته ای

این درگیری همچنین اولین بار در تاریخ است که جنگی در میان تأسیسات یک برنامه بزرگ انرژی هسته‌ای در جریان است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) این هفته گزارشی را منتشر کرد که در آن بر فعالیت‌های خود برای کاهش احتمال وقوع یک حادثه هسته‌ای در طول جنگ تاکید کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اجرای یک منطقه حفاظتی ایمنی و امنیت هسته‌ای در نیروگاه هسته‌ای Zaporizhzhya، بزرگترین نیروگاه در اروپا، که از هفته‌های ابتدایی جنگ توسط نیروهای روسیه اشغال شده بود، کار می‌کند.

این نیروگاه بارها مورد آتش سوزی قرار گرفته و ترس از یک فاجعه هسته ای را برانگیخته است.

رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد که چندین نیروگاه از چهار نیروگاه دیگر در این کشور هدف گلوله باران مستقیم قرار گرفته‌اند.

آژانس هفت رکن ضروری را برای تضمین ایمنی و امنیت هسته ای در زمان جنگ مشخص کرده است و “هر یک” در جنگ به خطر افتاده است.

آقای. گروسی به مردم اوکراین و جامعه بین‌الملل اطمینان داد که او و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «هر کاری که در چارچوب وظایف ماست برای کمک به آنها و جلوگیری از خطر یک حادثه هسته‌ای که می‌تواند درد و رنج بیشتری را در جایی که در حال حاضر بسیار زیاد است، ایجاد کند، انجام خواهند داد».

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما