بحران قضایی اسرائیل پس از اقدام نتانیاهو وارد مرحله جدیدی می شود

تلاش برای حل و فصل مناقشه بر سر آینده قوه قضاییه اسرائیل، موضوعی که این کشور را برای ماه ها تقسیم کرده است، روز چهارشنبه پس از رویارویی چشمگیر در پارلمان بر سر کمیته ای که قضات کشور را انتخاب می کند، ضربه بزرگی خورد.

رهبران اپوزیسیون گفتند که از مذاکرات با دولت راست افراطی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، عقب نشینی می کنند و مذاکرات را حداقل برای یک ماه با هدف دستیابی به سازش بر سر طرحی بحث برانگیز برای بازنگری در سیستم قضایی متوقف می کنند.

این اعلامیه به دلیل حرکت آقای. نتانیاهو برای اخلال در رای گیری در پارلمان که اعضای کمیته انتخاب قضات جدید را انتخاب می کند. این روند در قلب مناقشه بر سر سیستم قضایی قرار دارد و مخالفان امیدوار بودند تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد، دست نخورده باقی بماند.

وقایع نشان داد که چگونه برنامه دولت علیرغم اینکه آقای قاضی به عنوان یک بشکه باروت باقی می ماند. تصمیم نتانیاهو برای تعلیق آن در اواخر مارس پس از ماه‌ها اعتراض، مخالفت از داخل ارتش و اعتصابات سراسری.

این همچنین عمل متعادل کننده ظریفی را نشان داد که آقای. نتانیاهو در حالی که سعی می‌کند هم منتقدان و هم اعضای دولت ائتلافی خود را آرام کند، با پروژه‌های امضاکننده‌ای مانند برقراری روابط رسمی با عربستان سعودی روبه‌رو می‌شود.

برای بیش از دو ماه، آقای نمایندگان نتانیاهو در مذاکرات خصوصی با اپوزیسیون در مورد یک مصالحه بالقوه، با میانجیگری رئیس جمهور آیزاک هرتزوگ، شرکت کرده اند – خرید زمان برای هر دو طرف و سرد کردن آنچه که یک گفتمان عمومی به طور فزاینده ای خصمانه بود.

تصمیم نخست وزیر مبنی بر تعلیق اصلاحات قضایی دو ماه پیش برخی از تنش هایی را که کشور را درگیر کرده بود کاهش داد. ناآرامی های خیابانی کاهش یافته است، به نظر می رسد مخالفت در ارتش پایان یافته است، و اعتراضات گسترده ای که هر هفته در تل آویو برگزار می شود، کاهش یافته است.

اما روز چهارشنبه، رعد و برق و خشم برگشتند. تلاش برای آرام کردن متحدان تندرو که از هرگونه تلاش برای سازش ناراضی هستند، آقای. نتانیاهو تلاش کرد تا در رای گیری معمولی برای انتخاب اعضای جدید کمیته ای که قضات جدید را انتخاب می کند، خرابکاری کند. حرکت او عملاً ترکیب کمیته را یک ماه دیگر به تعویق انداخت.

این اقدام مخالفان را خشمگین کرد که این تلاش را تلاشی پشت درب برای اجرای بخشی از بازنگری قضایی بدون اجماع اجتماعی می دانستند. قانونگذاران خواستار پایان مذاکرات سازش و بازگشت به اعتراضات گسترده در طول هفته شدند.

یایر لاپید، رهبر اپوزیسیون، در کنفرانس خبری مشترک با بنی گانتز، یکی دیگر از رهبران مخالفان گفت: «هیچ کمیته، بدون مذاکره».

آقای نتانیاهو عواقب آن را می دانست. لاپید گفت. آنها توسط رئیس جمهور و ما به او روشن شدند.» وی با اشاره به محل مذاکرات افزود: بدون هیئت گزینش قضایی به محل اقامت رئیس جمهور نمی آییم.

در پاسخ، برخی از اعضای ائتلاف تهدید کردند که به طور یک جانبه و بدون مصالحه به طرح اولیه خود ادامه خواهند داد. آقای. خود نتانیاهو از انجام این کار کوتاهی کرد، اما آقای نتانیاهو را متهم کرد. لاپید و آقای گانتز بازیگری با نیت بد.

او گفت: “امروز بالاخره مشخص شد که گانتز و لاپید به دنبال هر راهی برای منفجر کردن مذاکرات بودند.” نتانیاهو چهارشنبه شب در یک بیانیه ویدئویی گفت. گانتز و لاپید خواهان یک مذاکره واقعی نیستند.

جرقه فوری بحران روز چهارشنبه، رای گیری طولانی مدت در پارلمان برای انتخاب اعضای جدید کمیته انتصابات قضایی بود.

در ابتدای هر دوره، پارلمان معمولاً دو قانونگذار را برای پیوستن به هیئت 9 نفره ای که قضات جدید از جمله قضات دیوان عالی را انتخاب می کند، انتخاب می کند. یکی از آنها معمولاً توسط دولت پیشنهاد می شود، دیگری توسط مخالفان. قانونگذاران این تصمیم را در یک رای گیری نمادین تایید می کنند و هفت مکان باقی مانده توسط وزرا، قضات ارشد و وکلا پر می شود.

برای جلوگیری از بحران دیگری با مخالفان، آقای. به نظر می رسد نتانیاهو قرار است این کنوانسیون را روز چهارشنبه ادامه دهد.

غرفه آقای کنترل نتانیاهو بر ائتلافش در حال لغزش است و برخی از متحدان افراطی تر او می خواستند به جای یک نماینده، دو نماینده دولت را انتخاب کنند.

برای این منظور، حداقل هفت قانونگذار ائتلافی به طور یکجانبه گفتند که برای جایگاهی در کمیته رقابت خواهند کرد. این احتمال را افزایش داد که هر دو محل خالی توسط قانونگذاران ائتلافی به هزینه نامزد واحد اپوزیسیون پر شود.

آقای. نتانیاهو در نهایت همه قانونگذاران ائتلاف را به جز یک نفر متقاعد کرد که کناره گیری کنند و رقابت را به یک نامزد از دولت و مخالفان کاهش داد.

اما با محدود کردن عرصه، آقای. نتانیاهو سپس به ائتلاف خود دستور داد که به نامزد باقی مانده ائتلاف رای ندهد، تا متحدانی که می خواستند از تشکیل کمیته به طور کلی جلوگیری کنند. در نتیجه فقط نامزد مخالف انتخاب شد. این یک جای خالی گذاشت و به این معنی بود که یک ماه دیگر انتخابات جدید برای یک نماینده ائتلاف برگزار خواهد شد.

در این میان، کمیته نمی تواند تشکیل جلسه دهد و در نتیجه رهبری مخالفان گفتند که در تلاش های میانجیگری رئیس جمهور شرکت نخواهند کرد.

آقای. نتانیاهو این اقدام متعادل کننده را انجام می دهد زیرا ائتلاف او در مورد مصالحه در مورد طرح قضایی اختلاف نظر دارد.

برخی از قانونگذاران ائتلافی از جمله آقای. به نظر می رسد نتانیاهو آماده به خطر افتادن برخی از برنامه های اصلی خود، اگر نه همه آنها، است. پیشنهاد اولیه باعث شد افسران نظامی ذخیره از گزارش دادن برای انجام وظیفه خودداری کنند، رهبران تجاری سرمایه‌گذاری‌های خود را کاهش دهند، اتحادیه‌های کارگری فرودگاه اصلی کشور را تعطیل کنند. رتبه بندی نظرسنجی خود نتانیاهو به شدت کاهش می یابد. با شرکت در مذاکرات سازش، آقای. به نظر می‌رسید که نتانیاهو می‌خواست دوباره از چنین اتفاقی جلوگیری کند.

افرادی که از مذاکرات مطلع شده اند می گویند که نمایندگان دولت و اپوزیسیون در این هفته به توافق در مورد دو بخش جزئی اصلاحات پیشنهادی نزدیک بودند: کاهش نفوذ مشاوران حقوقی دولت – کارمندان ارشد دولتی وابسته به هر وزارتخانه که نظرات حقوقی آنها در حال حاضر وجود دارد. اقدامات وزیر خود را محدود کردند – و توانایی دیوان عالی برای مقابله با برخی تصمیمات دولتی را به دلیل “معقول بودن” لغو کردند، اصطلاحی قانونی که مدتها مورد منزجر جناح راست اسرائیل بود.

برای برخی از رهبران ائتلاف، این تغییرات ممکن است خوشایند باشد. آریه دری، یک رهبر کلیدی سیاسی افراطی ارتدوکس که دادگاه عالی اخیراً او را به دلایل منطقی از حضور در کابینه منع کرد، ممکن است بتواند به دولت بازگردد. اما برای برخی دیگر، آنها بخش‌های مرکزی بازنگری را نادیده می‌گیرند – بند «لغو»، که به پارلمان اجازه می‌دهد دیوان عالی را رد کند، و تغییر شکل کمیته انتصابات قضایی، که اکثریت را به دولت منصوب می‌کند.

گبی سوبلمن ارائه گزارش از Rehovot، اسرائیل، و هیبا یازبک از اورشلیم

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما