ترامپ در تحقیقات مربوط به تقلب در نیویورک از پاسخ دادن به سوالات خودداری کرد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

دونالد ترامپ روز چهارشنبه از پاسخ دادن به سؤالات تحت سوگند در نیویورک به دلیل کلاهبرداری ادعایی در کسب و کار خانوادگی خود خودداری کرد، زیرا فشارهای قانونی برای رئیس جمهور سابق که تنها دو روز پیش FBI به خانه اش یورش برد، انباشته شد.

ترامپ گفت که او «چاره‌ای ندارد» جز اینکه متمم پنجم را استناد کند، که به افراد اجازه می‌دهد برای محافظت در برابر خودسرزنش کردن تحت بازجویی سکوت کنند.

ترامپ در بیانیه‌ای گفت: «من از پاسخ دادن به سؤالات مربوط به حقوق و امتیازاتی که بر اساس قانون اساسی ایالات متحده برای هر شهروند قائل شده‌ام خودداری کردم» و گفت که او از مشاوره حقوقی خود استفاده کرده است.

ترامپ گفت: «وقتی خانواده‌تان، شرکت‌تان و تمام افرادی که در مدارتان هستند، هدف یک شکار جادوگر بی‌اساس و با انگیزه‌های سیاسی شدند که توسط وکلا، دادستان‌ها و رسانه‌های خبری جعلی حمایت می‌شود، چاره‌ای ندارید».

اگر سوالی در ذهن من وجود داشت، یورش به خانه من، مار-آ-لاگو، در روز دوشنبه توسط اف‌بی‌آی، درست دو روز قبل از این رسوب، هرگونه عدم اطمینان را از بین برد.

ترامپ پیشتر در شبکه‌های اجتماعی گفته بود که در دفاتر لتیتیا جیمز، دادستان کل نیویورک حضور داشته است که تحقیقات وی یکی از چندین تحقیق فعال در مورد فعالیت‌های تجاری و سایر اقدامات میلیاردر وقیح است.

رئیس‌جمهور سابق به پلتفرم Truth Social خود رفت تا رگباری از حملات را علیه جیمز انجام دهد و او را یک دادستان کل «نژادپرست» نامید که «در تلاش برای «گرفتن ترامپ» است.

جیمز در حال اجرای “ادامه بزرگترین شکار جادوگران در تاریخ ایالات متحده!” ترامپ نوشت. “شرکت بزرگ من و من از همه طرف مورد حمله قرار می گیریم. جمهوری موز!”

جیمز مظنون است که سازمان ترامپ هنگام درخواست وام های بانکی، ارزش املاک و مستغلات را به طور تقلبی اغراق کرده است، در حالی که آنها را با مقامات مالیاتی کمتر اعلام کرده است تا مالیات کمتری بپردازد.

سخنگوی دفتر دادستان کل نیویورک در بیانیه ای گفت که جیمز در این رسوب مشارکت داشته و تایید کرده که ترامپ به حقوق متمم پنجم خود استناد کرده است.

سخنگوی دادگستری افزود: “جیمز دادستان کل حقایق و قانون را به هر کجا که ممکن است تعقیب کند.” تحقیقات ما ادامه دارد.»

ترامپ و فرزندان ارشدش، دونالد جونیور و ایوانکا، قرار بود در ماه ژوئیه شهادت را با سوگند آغاز کنند، اما به دلیل مرگ همسر اول رئیس جمهور سابق، این استیضاح به تعویق افتاد.


یک بار دیگر در کاخ سفید؟

ترامپ هر گونه تخلفی را انکار کرده است و رهبر سابق جمهوری خواهان این تحقیقات را با انگیزه سیاسی متهم کرده است.

اگر جیمز، یک دموکرات آفریقایی-آمریکایی، شواهدی مبنی بر سوء رفتار مالی پیدا کند، می تواند از سازمان ترامپ برای جبران خسارت شکایت کند، اما نمی تواند اتهامات جنایی را مطرح کند، زیرا این یک تحقیق مدنی است.

اریک پسر ترامپ روز چهارشنبه در توییتی به جیمز انتقاد کرد و گفت که پدرش «برای رسوب در مقابل فاسدترین دادستان کل ایالات متحده نشسته است».

دونالد ترامپ روز چهارشنبه همچنین کلیپ های ویدئویی از حمله لفظی جیمز به ترامپ منتشر کرد و او را “رئیس جمهور نامشروع” خواند و قول داد که شکایت کند.

تحقیقات جیمز یکی از چندین نبرد حقوقی است که ترامپ در آن درگیر است و تهدید می‌کند که هر پیشنهادی برای کاخ سفید در سال 2024 را پیچیده کند.

این افشاگری پس از جست و جوی دفتر تحقیقات فدرال در اقامتگاه ترامپ در فلوریدا در تشدید تحقیقات قانونی در مورد چهل و پنجمین رئیس جمهور که طوفان سیاسی را به راه انداخته است، صورت می گیرد.

اف‌بی‌آی، که توسط کریستوفر رای، منصوب ترامپ هدایت می‌شود، از ارائه دلیل برای این حمله خودداری کرد.

اما رسانه‌های آمریکایی گفتند که ماموران در حال انجام بازرسی‌های مجاز از سوی دادگاه در رابطه با سوءاستفاده احتمالی از اسناد طبقه‌بندی شده بودند که پس از خروج ترامپ از کاخ سفید در ژانویه 2021 به مارآ لاگو ارسال شده بود.

ترامپ به طور قابل پیش بینی خشم خود را از این جستجو ابراز کرد و آن را “سلاح سازی سیستم قضایی” نامید.

در کاخ سفید، کارین ژان پیر، سخنگوی مطبوعاتی، گفت که جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن هیچ اطلاع قبلی درباره این حمله نداشته و به استقلال وزارت دادگستری احترام می گذارد.

ترامپ از زمان خروج از قدرت، همچنان تفرقه‌انگیزترین شخصیت کشور باقی مانده است و به افشاندن دروغ‌پردازی‌ها ادامه می‌دهد که او واقعاً در رای 2020 پیروز شده است.

او همچنین به دلیل تلاش‌هایش برای لغو نتایج انتخابات 2020 و حمله 6 ژانویه به ساختمان کنگره آمریکا توسط حامیانش، با نظارت قانونی شدیدی مواجه شد.

(فرانسه 24 با خبرگزاری فرانسه و رویترز)

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

تماس با ما