حملات مرگبار کاروان حامل “سلاح های ایرانی” را به سوریه منهدم کرد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

یک ناظر جنگ روز دوشنبه اعلام کرد که در پی حملات هوایی منجر به نابودی کاروان کامیون های حامل سلاح از عراق به شرق سوریه، هفت نفر کشته شدند.

دیده بان حقوق بشر سوریه گفت که این هفت نفر “راننده کامیون و دستیاران آنها که همگی غیر سوری هستند” بودند و افزود که “در نتیجه حمله هواپیماهای ناشناس شب گذشته کاروانی از گروه های تحت حمایت ایران کشته شدند.” .

رصدخانه که شبکه گسترده ای از منابع در داخل سوریه دارد، روز یکشنبه اعلام کرد، این حملات یک کاروان متشکل از شش کامیون یخچال دار حامل سلاح های ایرانی را در منطقه مرزی البوکمال منهدم کرد.

هیچ کشوری مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفت، اما اسرائیل صدها حمله هوایی و موشکی علیه نیروهای تحت حمایت ایران و نیروهای دولتی در سوریه، جایی که ارتش آمریکا نیز در آن فعال است، انجام داده است.

رامی عبدالرحمن، رئیس دیده بان روز یکشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «کامیون ها سلاح های ایرانی را حمل می کردند.

تهران از متحد خود دمشق در جنگ داخلی سوریه پشتیبانی نظامی می کند، از جمله از طریق گروه های مسلح.

عمر ابولیله، فعال رسانه ای دیرالزور 24، دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که این حملات به کاروانی از کامیون ها و همچنین مقر گروه های مورد حمایت ایران در منطقه برخورد کرد.

وی گفت: “در منطقه مورد اصابت خسارت سنگینی وارد شده است.”

یک ایستگاه رادیویی طرفدار دولت سوریه روز یکشنبه گزارش داد که “هواپیماهای جنگی ناشناس شش کامیون یخچال دار را در تعدادی از حملات هدف قرار دادند” بدون ارائه جزئیات بیشتر.

دیده بان گفت که حداقل دو کاروان مشابه این هفته از عراق وارد سوریه شده و محموله های خود را برای گروه های طرفدار ایران در شهر المیادین در شرق این کشور تخلیه کرده اند.

شبه نظامیان طرفدار ایران، از جمله گروه قدرتمند حزب الله لبنان، حضور گسترده ای در اطراف مرز عراق و سوریه دارند و به شدت در جنوب و غرب فرات در استان دیرالزور سوریه مستقر هستند.

البوکمال و المیادین هر دو در دیرالزور هستند و آلبوکمال در گذشته نیز شاهد حملات مشابه بوده است.

دیده بان در ماه نوامبر گفت که حمله ای در این منطقه به کاروان شبه نظامیان حامی ایران متشکل از “تانکرهای سوخت و کامیون های مملو از سلاح” اصابت کرد که دست کم 14 کشته برجای گذاشت، اگرچه یک مقام گارد مرزی عراق گفت که تلفات جانی نداشته است.

در ماه دسامبر، آویو کوهاوی، فرمانده نظامی اسرائیل، گفت که کشورش این حمله را آغاز کرده است و افزود که کاروان حامل سلاح به مقصد لبنان بود، جایی که حزب‌الله نقشی تاثیرگذار دارد.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا که با بقایای گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه می جنگد، در گذشته حملاتی را به جنگجویان طرفدار ایران در سوریه انجام داده است.

اسرائیل همچنین تأیید کرده است که صدها حمله هوایی و موشکی در این کشور از زمان آغاز جنگ داخلی در سال 2011 انجام داده است.

(AFP)

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما