در آفریقا، دبیرکل سازمان ملل قاره را پر از “امید و پتانسیل” می بیند

او در یک نمایشگاه مطبوعاتی در آدیس آبابا به خبرنگاران گفت: “وقتی آفریقا را می بینم، امید و پتانسیل را می بینم.” من کشورهایی را می بینم که از جمله اینجا در اتحادیه اروپا برای تقویت صلح و توسعه با یکدیگر همکاری می کنند.

او با تمرکز بر پتانسیل عظیم بکر جوانان آفریقایی، گفت که “انرژی بی حد و حصر” و “روش های جدید تفکر” آنها می تواند راه حل هایی برای چالش های عمیق فراهم کند که می تواند برای کل جهان مفید باشد.

“ورشکسته اخلاقی”

بهبودی برای آفریقا، به ویژه با توجه به گسترش نابرابر واکسن کووید-19 از سال 2021، توسط آنچه او آن را “یک سیستم مالی جهانی ورشکسته اخلاقی” خواند، متوقف شد.

بسیاری از کشورها که گروگان بازپرداخت بدهی هستند، به سادگی نمی توانند پیشرفت کنند یا سرمایه گذاری کنند، در حالی که ناامنی غذایی همچنان ادامه دارد، که شدیدترین آنها در شاخ آفریقا است که در آن 36 میلیون نفر در معرض خطر خشکسالی تاریخی قرار دارند.

بسیاری از کشورها در مارپیچ‌های بدهی محبوس شده‌اند و از سرمایه‌گذاری در سیستم‌ها و خدمات حیاتی جلوگیری می‌کنند، در حالی که ناامنی غذایی میلیون‌ها نفر را در سراسر این قاره – از جمله 36 میلیون نفر از بدترین خشکسالی شاخ آفریقا در دهه‌های اخیر رنج می‌برند.

ترمیم اعتماد

در پاسخ، او گفت که این قاره “در حال دریافت قطرات حمایت برای سازگاری با این تخریب است.”

“جهان روی آفریقا حساب می کند. اما آفریقا نمی توانست روی جهان حساب کند. این باید تغییر کند.» ما باید اعتماد را ترمیم کنیم، توسعه را افزایش دهیم و آینده آفریقا را در مرکز راه حل هایی قرار دهیم که جهان ما به آن نیاز دارد.»

نخست، او گفت که آفریقا به مشارکت های جدیدی برای تقویت اقتصاد و توسعه متوقف شده نیاز دارد. ابزارها برای ارائه پشتیبانی فوری مورد نیاز وجود دارند، اما باید از آنها “با انعطاف و سرعت بسیار بیشتر” استفاده شود، مانند حق برداشت ویژه مناسب برای نقدینگی، و کاهش بدهی.

ثانیاً، آفریقا «لایق و نیاز به حمایت از آب و هوا» دارد، که بر اساس گام ماه گذشته به سمت عدالت آب و هوایی که در COP27 در مصر با تأسیس صندوق ضرر و زیان تأمین شد، تأمین شد.

دبیرکل سازمان ملل خاطرنشان کرد: «با این حال، وعده دوبرابر کردن بودجه انطباق به 40 میلیارد دلار در سال محقق نشده است.

گفتگوی مشترک مطبوعاتی بین دبیرکل آنتونیو گوترش (چپ) و رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، موسی فاکی ماهامات، در آدیس آبابا، اتیوپی.

گفتگوی مشترک مطبوعاتی بین دبیرکل آنتونیو گوترش (چپ) و رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، موسی فاکی ماهامات، در آدیس آبابا، اتیوپی.

مقرون به صرفه نیست

«آفریقا نمی تواند این هزینه را به تنهایی پرداخت کند. همچنین نباید اینطور باشد.» گوترش وی افزود که کشورهای توسعه یافته باید به تعهد خود مبنی بر تامین 100 میلیارد دلار در سال برای کشورهای در حال توسعه و اصلاح کل معماری مالی بین المللی عمل کنند.

و من برای یک پیمان همبستگی اقلیمی که حمایت مالی و فنی را برای تسریع انتقال اقتصادهای نوظهور به انرژی های تجدیدپذیر و زنده نگه داشتن هدف 1.5 درجه ای بسیج می کند، فشار خواهم آورد.

صلح هرگز آسان نیست – اما صلح همیشه ضروری است – دبیرکل

در نهایت، او گفت که محتوا هم به صلح نیاز دارد و هم سزاوار آن است، درگیری‌ها از ساحل تا دریاچه‌های بزرگ و مناطق شمالی کشور میزبان اتحادیه AU ادامه دارد.

او افزود: «امروز، ما درباره چگونگی کار سازمان‌هایمان برای تضمین صلح در سرتاسر قاره بحث کردیم»، از جمله حمایت از توافق بر سر تیگری، که بر اساس توافق اخیر با میانجی‌گری اتحادیه آفریقا برای توقف خصومت‌ها انجام شد.

“صلح هرگز آسان نیست”

در میان کودتاهای شدید در ماه‌های اخیر، او تاکید کرد که «تغییر دولت بر خلاف قانون اساسی قابل قبول نیست. آنها بخشی از جهان متمدن نیستند».

دبیرکل سازمان ملل گفت که اجرای قوی صلح آفریقا و عملیات ضد تروریستی، که توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد تعیین شده است، ضروری است، با حمایت مالی پایدار و قابل پیش بینی.

او در پایان گفت: صلح هرگز آسان نیست، اما صلح همیشه لازم است. سازمان ملل به همکاری با اتحادیه آفریقا برای ارائه صلح، رفاه و عدالت اقلیمی که مردم آفریقا شایسته آن هستند، ادامه خواهد داد.

پیش از این، دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با ابی احمد، نخست وزیر اتیوپی و موسی فکی مهامت، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا دیدار و گفتگو کرد. آقای. گوترش بار دیگر بر حمایت کامل خود از اجرای کامل توافقنامه اخیر در مورد پایان دادن به درگیری ها در شمال تاکید کرد. وی تاکید کرد که کل سیستم سازمان ملل متحد از همه نیازمندان حمایت بشردوستانه خواهد کرد.

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما