راز پشت برایتون، باهوش ترین تیم لیگ برتر

برایتون، انگلستان – پنجره‌های کف تا سقف در دفتر اسپارتان پل باربر، چشم‌اندازی از زمین‌های سرسبز تمرین برایتون اند هوو آلبیون، تیم فوتبال لیگ برتری که او در 11 سال گذشته مدیریت کرده است، ارائه می‌کند. راز موفقیت برایتون اما فقط برای چشمان اوست.

باربر با اشاره به لپ‌تاپ روی میز سفید و بدون شلوغی‌اش در یک بعد از ظهر اخیر، گفت: «همه چیز آنجاست. رایانه حاوی فایلی با نام جایگزین های مورد نظر برای حداقل 25 فرد کلیدی شاغل در باشگاه است.

بازیکنان، مربیان، کارکنان اتاق پشتی، مدیران: باربر قبلاً یک جایگزین بالقوه (یا دو، یا سه) برای هر یک از آنها شناسایی کرده است، اگر اتفاقی برای آنها بیفتد، یا باید تصمیم بگیرند که ادامه دهند. حتی پیشنهادی وجود دارد که چه کسی باید جایگزین باربر به عنوان مدیر اجرایی شود. نه، او اسامی را به شما نشان نمی دهد.

با این حال، این پرونده دلیل اصلی این است که همتایان برایتون، و همچنین رقبای بسیار ثروتمندتر آن، اکنون با حسادت به باشگاه نگاه می کنند، باشگاهی که با تعهد به فرهنگی متکی بر داده های سخت و برنامه ریزی دقیقی که توسط مالکش، به کار گرفته شده، پیشرفت کرده است. غول حرفه ای قمار (و طرفدار مادام العمر برایتون) تونی بلوم، و باربر به شدت اعمال می کند.

استفاده از این لیست در سال‌های اخیر بیشتر و بیشتر مورد نیاز بوده است، اما در این فصل، بزرگترین آزمون سیستم، برایتون، که اخیراً در سال 2011 در سطح سوم فوتبال انگلیس بازی می‌کرد، به رده هفتم جهان صعود کرد. ثروتمندترین لیگ فوتبال این موقعیت چهار نقطه جلوتر از چلسی است، که شنبه میزبان برایتون خواهد بود و نمی‌داند که چطور ممکن است در یک سال گذشته بازیکنان و کادر مربیگری رقیب خود را از دست بدهد و بهای گزافی برای این امتیاز بپردازد، و همچنان خودش را به دنبالش می‌بیند. در برایتون در جدول رده بندی.

این فصل تقریباً یک ماه پیش بود که باربر از تاد بوهلی، مالک آمریکایی چلسی تماس گرفت. بوهلی درخواست کرده بود تا با مربی برایتون، گراهام پاتر، انگلیسی صحبت کند که به خاطر کاری که از زمان استخدام از سوانزی در رده دوم در سال 2019 انجام داده بود، مورد تحسین و احترام قرار گرفته بود.

به سرعت مشخص شد که پاتر می خواهد پیشنهاد مربیگری چلسی را بپذیرد، باشگاهی با نام بزرگتر، بودجه های بیشتر و آرزوهای بزرگتر. اما چلسی فقط پاتر را در سپتامبر گذشته نمی‌خواست. بوهلی به باربر اطلاع داد که چلسی همچنین می‌خواهد پنج عضو دیگر کادرفنی برایتون را به خدمت بگیرد.

آنچه بعد اتفاق افتاد – در هر دو باشگاه – شاید واضح‌ترین تصویری را ارائه دهد که چرا سیستم دفاع از آینده برایتون تا این حد در ورزش مورد احترام قرار گرفته است. هشت ماه بعد، چلسی، تیمی پر از پول اما فاقد هر چیزی شبیه به یک برنامه است، قبلا پاتر را اخراج کرده است. برایتون، پس از اینکه بدون زحمت به نام اول در لیست جداگانه مربیان احتمالی که توسط بلوم نگهداری می شود، روبرتو دزربی ایتالیایی، در مسیر بهترین فصل تاریخ خود قرار گرفت.

بلوم دزربی را برای سبک تهاجمی و مبتنی بر مالکیت که پاتر القا کرده بود و برای مشخصات نوع بازیکنان در فهرست باشگاه شناسایی کرده بود. در عرض یک هفته، تمام تشریفات به پایان رسید و دزربی فقط در دسترس بود زیرا جنگ در اوکراین او را مجبور به ترک باشگاه سابق خود، شاختار دونتسک کرده بود. برایتون، طبق معمول، هرگز از دست نداد.

باربر گفت: “یک ترفند که باید به عنوان یک باشگاه به اندازه خودمان آن را امتحان کنیم، تکامل است.” بنابراین کاری که ما نمی‌خواهیم انجام دهیم این است که برای این مربی تیم بسازیم و این مربی می‌رود و سپس شما باید یک تیم کاملاً متفاوت برای مربی بعدی بسازید.

همانطور که چلسی دریافته است، این می تواند بسیار گران باشد و به منابعی نیاز دارد که برایتون در اختیار ندارد.

باربر گفت: “چالش ما این است که از یک مربی به مربی دیگر با همان تیم تکامل پیدا کنیم.”

برنامه‌ریزی جانشینی برایتون شاید در فهرستش مشهودتر باشد، شاید بارزترین مثال از توانایی باشگاه برای پیش‌بینی دقیقاً آنچه که مدتها قبل از نیاز به آن نیاز دارد، به لطف یک مدل سفارشی و دقیق که توسط مالک آن، یک ریاضیدان توسعه داده شده است.

باربر گفت: “این پایگاه داده ای از افراد، سطوح و ویژگی های عملکردی است که به ما امکان می دهد با دقت بیشتری پیش بینی کنیم که آیا بازیکنی در کشور X بیشتر با بازی در لیگ برتر سازگار است یا خیر.”

به عنوان مثال، داستان کائورو میتوما، یک بال ژاپنی را که در تابستان 2021 قرارداد امضا کرد، در نظر بگیرید. میتوما، 25 ساله، قبل از اینکه به یک حرفه حرفه ای متعهد شود، تحصیلات دانشگاهی خود را تکمیل کرده بود. اما پس از اینکه او در اولین فصل دیرهنگام خود در ژاپن عالی بود، برایتون پتانسیل کافی برای جذب او را دید.

الزامات ویزا به این معنی بود که فصل اول میتوما به صورت قرضی در یونیون سن ژیلویز سپری شد، تیمی در بلژیک که همچنین متعلق به بلوم بود، اما او برای شروع این فصل در برایتون بود. بنابراین وقتی برایتون در ژانویه به آرزوی لئاندرو تروسارد مهاجم برای ترک باشگاه اجابت کرد – برایتون زمانی که به آرسنال رفت، سود هشت رقمی داشت – میتوما کاملاً در موقعیتی قرار گرفت که دقیقاً به جای خالی خود در ترکیب سقوط کند. او به سرعت نه تنها به یکی از خطرناک ترین بازیکنان برایتون بلکه به یکی از ستاره های برتر لیگ برتر تبدیل شد.

باربر گفت که این زمان بندی چیزی است که باعث می شود سیستم کار کند. او گفت: “معمولاً ما سعی می کنیم تا قبل از اینکه بازیکن قبلی او فروخته شود، جایگزینی برای بازیکنی بگیریم که فکر می کنیم ممکن است از در خارج شود.”

او به عنوان مثال مویسس کایسدو، یک اکوادوریایی را ذکر کرد که در سال 2021 در سن 19 سالگی برای آماده سازی برای فروش نهایی ایو بیسوما، هافبک میانی تیمش آورده شد. باربر گفت که اگر برایتون سعی می کرد پس از فروش بیسوما، جایگزینی برای خود جذب کند، احتمالاً با پرداخت قیمتی بالاتر یا رد قیمتی که توانایی پرداخت آن را نداشت، مواجه می شد.

او گفت: “هیچ چیز بدتر از انجام یک انتقال بزرگ با آمدن وجوه و سپس رفتن به بازار نیست.” باربر می‌تواند نام رشته‌ای از بازیکنان دیگر را که از قبل در دفترچه‌های باشگاه ثبت نام کرده‌اند، بررسی کند، در صورت بروز وضعیت مشابه، آماده وارد شدن به بازی، و مجموعه‌ای از قراردادهای زیرکانه. به عنوان مثال، برایتون چیزی را دارد که بسیاری از باشگاه‌های بزرگ از آن برخوردار نیستند: قهرمان جام جهانی (هافبک الکسیس مک آلیستر).

راه های دیگری نیز برای شکست دادن باشگاه های بزرگ به یک بازیکن وجود دارد. ایوان فرگوسن، مهاجم 18 ساله فوق العاده با استعدادی که اولین بازی حرفه ای خود را در 14 سالگی در ایرلند انجام داده بود، در ژانویه 2021 برایتون را به جای بسیاری از خواستگاران لیگ برتر انتخاب کرد. او گفت، پس از اینکه باشگاه به او قول مکانی داد، این کار را انجام داد. در تیم زیر 23 سال خود، که او آن را راهی مستقیم‌تر برای کسب دقایق لیگ برتر می‌دانست تا یک مسیر بالقوه طولانی‌تر (و کمتر مطمئن) از میان تیم‌های جوانان یک باشگاه برتر.

در عرض یک سال پس از پیوستن به برایتون، فرگوسن به تیم اصلی رفت. او در این فصل به بازیکنی کلیدی در نیم فصل دوم تبدیل شده است. او گفت: «اینجا، اگر فکر کنند تو به اندازه کافی خوب هستی، به تو فرصت می دهند.»

مدل برایتون متکی به جابجایی بازیکنان در زمان مناسب و با قیمت مناسب و سرمایه‌گذاری مجدد پولی است که دریافت می‌کند در تیم. این باشگاه در حال حاضر یکی از جوان‌ترین تیم‌های لیگ برتر را دارد، یک تیم چند ملیتی که هم به خاطر پتانسیل‌هایشان به عنوان بازیکنان برایتون و هم ارزش آینده‌شان برای شخص دیگری جذب شده‌اند.

زمین انتخاب برایتون به جای یک نام بزرگتر اغلب ساده است: اکنون به برایتون بپیوندید، از فرصتی برای نشان دادن خود در لیگ برتر استفاده کنید و سپس به باشگاه رویاهای خود بروید.

سام جول، مدیر جذب برایتون، گفت: “من همیشه به بازیکنان می گویم: “بله، شما من سیتی و بایرن را در آنجا دارید، اما اگر خوب عمل کنید، شما را به آنها می فروشیم.” جول آنچه را که موعظه می کند زندگی کرده است: او پس از رفتن رئیسش به چلسی به سمت فعلی خود ارتقا یافت.

هر سیستم موفق، در نهایت فشارهای جدیدی ایجاد می کند. برایتون در ژانویه با آزمایش سختی روبرو شد، زمانی که کایسدو، که در یک سال از یک بازیکن ناشناخته به یکی از محبوب ترین بازیکنان جهان تبدیل شده بود، علناً درخواست انتقال کرد. رقبای بزرگتر دور هم حلقه زدند و آماده بودند تا برای خدمات او دلار بالاتری را پیشنهاد دهند. اما برایتون آماده نبود که او را ترک کند. طرح جایگزینی، این بار، هنوز سر جای خود نبود.

باربر گفت: «ممکن است زمان مناسبی برای باشگاه لیگ برتری باشد که او را می‌خواست یا بازیکنی که او را می‌خواست، اما زمان مناسبی برای ما نبود. برایتون با پیشنهاد قرارداد سودآورتر به کایسدو و یادآوری اینکه زمانی فرا می رسد که اگر بخواهد برود مانعی برای او نخواهد داشت، اوضاع را خنثی کرد.

در آن زمان برایتون می‌توانست پیشنهاد متفاوتی باشد، تیمی که برای اولین بار در تاریخ خود در رقابت‌های اروپایی بازی می‌کند و شاید حتی با اولین جام بزرگ برای جشن گرفتن.

باربر گفت: “ما می خواهیم به جایی برسیم که در آن بازیکنان، مربیان و کارکنان بپرسند که آیا زمان مناسب است، باشگاه مناسب است و آیا اصلاً نیازی به ترک وجود دارد یا خیر.” او این کشش را خود احساس کرده است، زیرا برای استعدادهای خود پیشنهادهای مشابهی را دریافت کرده (و رد کرده است).

در قلب پروژه بلوم، مالک است. او ثروتی را در باشگاه به ارمغان آورده است – بیش از 500 میلیون دلار از زمان خرید آن در سال 2009 – و مدلینگ پیچیده و بسیار محرمانه خود را تایید کرده است. او سیستمی را ساخته است که به برایتون اجازه می دهد چندین حرکت جلوتر از رقبای خود باقی بماند. اما نام او در پرونده باربر نیست، زیرا جایگزینی برای بلوم وجود ندارد.

باربر گفت: “او تنها کسی است که نمی تواند ترک کند.”

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما