ستیزه جویان نبرد مرگباری را در مقر پلیس کراچی به راه انداختند

کراچی، پاکستان – مقامات گفتند که ستیزه جویان روز جمعه یک حمله چند ساعته به مقر پلیس در بزرگترین شهر پاکستان انجام دادند که آخرین مورد از یک رشته حملات در ماه های اخیر است که احساس امنیت بسیاری از پاکستانی ها را متزلزل کرده و نگرانی ها را در مورد قدرت گرفتن مجدد گروه های شبه نظامی برانگیخته است. از پناهگاه های امن در همسایه افغانستان.

به گفته مقامات پاکستانی، حمله روز جمعه در کراچی حوالی ساعت 7:10 بعد از ظهر آغاز شد، زمانی که سه ستیزه جو به ساختمان پنج طبقه در محله ای که به شدت محافظت می شد، محل استقرار بسیاری از افسران ارشد نیروهای امنیتی پاکستان، یورش بردند. حدود چهار ساعت صدای تیراندازی و انفجار در قلب شهر بندری جنوبی شنیده می‌شد که پلیس و نیروهای امنیتی در حال نبرد با شبه‌نظامیان بودند.

به گفته مرتضی وهاب، سخنگوی استان سند، هفت نفر – از جمله سه مهاجم – در این حمله کشته و 14 نفر دیگر زخمی شدند.

مقادس حیدر، یک افسر ارشد پلیس گفت: «هر سه مهاجم در جریان این عملیات کشته شدند. یکی از آنها خود را در طبقه چهارم ساختمان منفجر کرد و دو نفر دیگر در پشت بام با شلیک گلوله کشته شدند.

طالبان پاکستانی موسوم به تحریک طالبان پاکستان یا TTP مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

حمله در کراچی سه هفته پس از بمب گذاری در مسجدی در پیشاور رخ داد که دست کم 101 نفر را کشت و 217 نفر دیگر را زخمی کرد که بیشتر آنها افسران پلیس و کارمندان دولت بودند. آن انفجار که یکی از جناح های تحریک طالبان پاکستان مسئولیت آن را بر عهده گرفت، مرگبارترین انفجاری بود که طی سال ها به پاکستان رسید.

تحلیلگران می گویند که حملات پرمخاطب این گروه به شواهد فزاینده ای افزوده است که نشان می دهد طالبان پاکستان در حال بازیابی قدرت در افغانستان تحت مدیریت جدید طالبان این کشور است.

برای بسیاری در کراچی، این حمله ساعت‌ها مانند یک بازگشت خشونت‌آمیز به یک دهه پیش احساس می‌شد، زمانی که طالبان پاکستانی یک پایگاه مستحکم در شهر ایجاد کردند و یک جنگ چریکی را که زمانی محدود به مناطق قبیله‌ای کشور بود، به مرکز اقتصادی وارد کرد.

طالبان پاکستانی که در سال 2007 در میان شبکه‌ای از شبه‌نظامیان تشکیل شد، به سرعت به عنوان یکی از مرگبارترین سازمان‌های شبه‌نظامی کشور ظاهر شد.

برای سال‌ها، خشونت این گروه بیشتر به کمربند قبیله‌ای کشور در امتداد مرز افغانستان محدود می‌شد. اما پس از عملیات هماهنگ ارتش پاکستان علیه پایگاه این گروه در مناطق قبایلی در سال 2009، برخی از ستیزه جویان شروع به مهاجرت به شهر بندری کراچی کردند.

در عرض چند سال، این گروه حضور قدرتمندی در کراچی ایجاد کرد و شبکه مستقر شهر متشکل از گروه‌های مسلح جنایتکار، قومی و سیاسی را تغییر داد. در سراسر کراچی، ستیزه جویان طالبان پاکستانی راکت های اخاذی انجام دادند، رقبای سیاسی را کشتند و حملات خونینی را بر نیروهای امنیتی انجام دادند.

در یکی از بزرگترین حملات این گروه، در ژوئن 2014، 10 ستیزه جو با تحریک طالبان پاکستان به بزرگترین فرودگاه بین المللی پاکستان در کراچی نفوذ کردند و در حالی که مسافران در ترمینال نزدیک و در هواپیماهای مستقر در آسفالت منتظر بودند، نبردی را با نیروهای امنیتی آغاز کردند. این حمله باعث حمله نظامی پاکستان شد که اکثر جنگجویان تحریک طالبان پاکستان را به داخل افغانستان سرازیر کرد.

پس از اینکه طالبان افغانستان در اوت 2021 قدرت را در افغانستان به دست گرفتند، مقامات پاکستانی انتظار داشتند که دولت جدید در ازای حمایت پنهانی که پاکستان از طالبان افغانستان در طول جنگ تحت رهبری ایالات متحده در افغانستان کرده بود، به مهار TTP کمک کند. تحلیلگران می گویند اما در عوض، به نظر می رسد تحریک طالبان پاکستان در حال جمع آوری مجدد از پایگاه های خود در داخل افغانستان است و بازگشت خود را به پاکستان در نمایش خونین حملات انتحاری اعلام می کند.

جمعه شب، چشم انداز بازگشت واقعی شد زیرا ساکنان ساعت ها صدای تیراندازی را شنیدند.

بخت علی، 31 ساله، دانش آموزی که عمویش در حمله تحریک طالبان پاکستان به دلیل عدم پرداخت اخاذی در سال 2013 کشته شد، گفت: «خشونت و تروریسم پس از چند سال صلح به شهر بازگشته است. طالبان از طریق حمله به مقر پلیس، نشان دادند. که آنها با قدرت جدید بازگشته اند. خدایا ما را از شر آنها نجات بده.»

ضیاء الرحمن از کراچی گزارش شد و کریستینا گلدبام از کابل

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما