سوریه به سازمان ملل اجازه می دهد از گذرگاه مرزی باب الحوا برای ارسال کمک استفاده کند

سوریه روز پنج‌شنبه اعلام کرد که به سازمان ملل موافقت می‌کند تا کمک‌های بشردوستانه را از طریق یک گذرگاه مرزی مشاجره‌آمیز با ترکیه به مناطق شمالی تحت کنترل شورشیان برساند و عملاً کنترل همه کمک‌ها را به دولت بشار اسد بدهد. کشور.

تا دو روز پیش، سازمان ملل و سایر آژانس‌های کمک‌رسان بین‌المللی بر اساس دستور شورای امنیت در سال ۲۰۱۴ به گذرگاه مرزی باب الحوا دسترسی داشتند. دولت سوریه به این قطعنامه پایبند بود و در ارسال کمک‌ها دخالتی نداشت، اما تلاش‌های شورا در این هفته برای تمدید این مجوز شکست خورد.

سوریه در نامه ای به سازمان ملل و شورای امنیت اعلام کرد که به سازمان ملل متحد به مدت شش ماه «با همکاری و هماهنگی کامل» با دولت سوریه اجازه دسترسی به این گذرگاه را می دهد.

مشخص نیست که آیا کاروان های سازمان ملل اکنون برای عبور از باب الحوا به مجوزهای دولت سوریه نیاز خواهند داشت، آیا با بازرسی مواجه می شوند و آیا می توانند به همکاری با شرکای محلی ادامه دهند یا خیر. آژانس‌های مرتبط گفته‌اند که کاروان‌های آن‌ها که در داخل کشور بین مناطق تحت کنترل دولت و مناطق تحت کنترل شورشیان حرکت می‌کنند، با موانع و حرکت کند مواجه هستند.

سازمان ملل روز پنجشنبه اعلام کرد که در حال بررسی نامه سوریه و تأثیرات احتمالی آن بر عملیات تحویل مربوط به آن است.

بسام الصباغ، سفیر سوریه در سازمان ملل به خبرنگاران گفت: هماهنگی و همکاری با سازمان ملل همیشه وجود داشته و خواهد بود. او در مورد الزامات دولتش توضیح بیشتری نداد، اما گفت که سازمان ملل نباید با “تروریست ها” در شمال کار کند، که اشاره ای آشکار به گروه های مخالفی است که این منطقه را کنترل می کنند.

اقدام غافلگیرکننده سوریه دو روز پس از آن صورت گرفت که روسیه، متحدش، قطعنامه شورای امنیت مورد حمایت ایالات متحده و متحدان اروپایی اش را برای تمدید مجوز سازمان ملل برای استفاده از گذرگاه به مدت 9 ماه وتو کرد. قطعنامه رقیب روسیه برای تمدید شش ماهه حد نصاب لازم برای تصویب را برآورده نکرد و عملیات مربوط به این گذرگاه متوقف شد.

«اکنون رئیس جمهور اسد گفته است که باب الحوا را به مدت شش ماه افتتاح خواهد کرد. باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل که ریاست دوره ای ماهانه شورا را در این ماه برعهده دارد، گفت: اما بدون نظارت سازمان ملل، کنترل این طناب حیاتی به مردی که مسبب رنج مردم سوریه است واگذار شده است. بیانیه.

با کمک توزیع کنندگان و شرکای محلی، آژانس بشردوستانه سازمان ملل 85 درصد از کمک های خود را از طریق گذرگاه باب الحوا به شمال سوریه برای تحویل غذا، دارو و سایر کمک های نجات بخش منتقل می کند.

پس از زلزله ویرانگر ترکیه و سوریه در ماه فوریه، دولت سوریه دو گذرگاه مرزی دیگر از ترکیه را برای مدتی که در اواسط ماه اوت به پایان می رسد باز کرد. اما باب الحوا راه اصلی حیات باقی ماند و سازمان ملل گفت که از زمان زلزله بیش از 3000 کامیون کالا از آن عبور کرده است، در حالی که حدود 622 کامیون از دو گذرگاه دیگر عبور کرده است.

اندرو تابلر، مدیر سابق شورای امنیت ملی در سوریه، تصمیم سوریه را «چک چکی از سوی مسکو» برای آمریکا و متحدانش و ضربه دیگری به سیاست غرب در سوریه خواند.

کشورهای عربی که متحد آمریکا هستند، مانند عربستان سعودی و مصر، اخیرا روابط خود را با آقای محمدی احیا کرده اند. اسد پس از یک دهه دوری جستن از او، و اجازه داد سوریه دوباره وارد اتحادیه عرب شود و واشنگتن را ناامید کرد.

او گفت: «اعلام اساساً اسد و پوتین را بر غیرنظامیان سوری که از 12 سال جنگ و آوارگی رنج برده‌اند، بند می‌آورد». تیبلر، کارشناس ارشد موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک.

هیئت روسیه در ایالات متحده در مورد تحولات جدید اظهار نظری نکرد، اما واسیلی نبنزیا، سفیر این کشور، روز سه شنبه به شورا گفت که کمک های ارسال شده از طریق سازمان ملل به “تروریست ها” خواهد رسید و مکانیسم فرامرزی قبلی یک “نمایش” بود. که حاکمیت سوریه را تضعیف کرد.

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما