صندوق ثروت دولتی عربستان چیست؟

پشت سر خبرهای عجیب این هفته مبنی بر اینکه تور PGA می‌خواهد با رقیب تازه‌کار سعودی به نام LIV Golf ادغام شود، نهادی با میلیاردها دلار برای حمایت از این معامله وجود دارد: صندوق ثروت دولتی عربستان سعودی.

اگرچه این صندوق مدت‌ها حضور گسترده‌ای در محافل مالی داشته است، معامله‌ای که دنیای گلف را حیرت زده کرد، نور کلیگ را بر روی یک تجارت سعودی که به عنوان یکی از مبهم‌ترین تجارت‌های جهان توصیف می‌شود، روشن کرد.

در اینجا آنچه باید در مورد صندوق عربستان بدانید آمده است.

این صندوق که به عنوان صندوق سرمایه گذاری عمومی یا PIF شناخته می شود، یک مجموعه سرمایه گذاری است که بیش از 700 میلیارد دلار از پول دولت عربستان را مدیریت می کند.

این وجوه را در شرکت‌ها، املاک و مستغلات و سایر سرمایه‌گذاری‌های داخلی و جهانی سرمایه‌گذاری می‌کند تا ظاهراً به نفع اقتصاد عربستان باشد.

این صندوق که در سال 1971 با فرمان سلطنتی تأسیس شد، مقر آن در ریاض، عربستان سعودی و دفاتر آن در هنگ کنگ، لندن و نیویورک است. PIF در سال‌های اخیر به سرعت رشد کرده است و سرمایه‌گذاری برای شرکت‌های جاه‌طلبانه گردشگری و تجاری که آن را «پروژه‌های گیگا» می‌نامد، تامین می‌کند.

این بزرگترین در جهان نیست: به گفته موسسه Sovereign Wealth Fund، این نروژ است که در حال حاضر 1.4 تریلیون دلار را مدیریت می کند.

PIF توسط یک فرماندار، یاسر الرمیان، یک بانکدار و رئیس شرکت سعودی آرامکو، شرکت ملی نفت این کشور، رهبری می شود. او همچنین میزبان کنفرانس سالانه “داووس در صحرا” در ریاض است.

اما به گفته تحلیلگران، قدرت واقعی پشت این کیف پول، محمد بن سلمان، ولیعهد، رهبر واقعی عربستان سعودی است که ریاست هیئت مدیره صندوق سرمایه گذاری عمومی را بر عهده دارد.

شاهزاده محمد این صندوق را به عنوان سنگ بنای برنامه رشد اقتصادی خود، چشم انداز 2030، طرحی برای از بین بردن وابستگی عربستان سعودی به نفت و گسترش اقتصاد آن به فناوری، مراقبت های بهداشتی و سایر زمینه ها قرار داده است.

هدف این طرح ایجاد مشاغل در بخش خصوصی برای جمعیت بزرگ جوان پادشاهی است و در عین حال آزادی های جدیدی را برای زنان فراهم می کند. ولیعهد 37 ساله همچنین هدف خود را افزایش دارایی های صندوق سرمایه گذاری عمومی تا سال 2030 به 3 تریلیون دلار تعیین کرده است.

تحت رهبری شاهزاده محمد، این صندوق در مجموعه‌ای از شرکت‌های بین‌المللی از جمله اوبر، شرکت سهام خصوصی بلک استون، شرکت ژاپنی سافت‌بانک و امتیازات ورزشی مانند تیم فوتبال لیگ برتر انگلیس نیوکاسل یونایتد سرمایه‌گذاری کرده است.

این کشور از شهری آینده‌نگر در صحرای عربستان به نام نئوم حمایت می‌کند، امسال یک شرکت هواپیمایی جدید به نام ریاض ایر را با خرید 72 هواپیمای بوئینگ دریم لاینر اعلام کرد و می‌گوید که به استراتژی «سبز» متعهد است.

روز سه‌شنبه، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی اعلام کرد که LIV Golf در حال ادغام با تور PGA و تور جهانی DP، یک پیست گلف اروپایی، به امید ایجاد یک غول جهانی در این ورزش است.

کلمه “شوک” زیاد به گوش می رسد.

برای یک چیز، برخی از افراد کلیدی از مذاکرات کنار گذاشته شدند که محرمانه بود. طرفداران گلف نیز مطمئناً آمدن آن را ندیده اند.

اما بسیاری از محافل سعودی به وجد آمده بودند و آن را روایتی متقابل در برابر جریانی از مطبوعات منفی می دانستند. شاهزاده طلال الفیصل، تاجر سعودی و یکی از اعضای خانواده سلطنتی در مصاحبه ای گفت: “من دروغ نمی گویم: این لحظه ای است که بسیاری از ما از آن لذت می بریم.”

هنگامی که تور LIV در سال 2021 راه اندازی شد، که توسط صندوق ثروت دولتی تامین می شد، تلگرافی از آداب سنتی گلف فاصله گرفت – و فوراً دنیای گلف حرفه ای مردان را تقسیم کرد.

این لیگ به عنوان یک لیگ جدا شده و تهدیدی برای تور PGA دیده می شد. ستارگان گلف مانند فیل میکلسون (با 200 میلیون دلار گزارش شده) را جذب کرد تا تبدیل به فرانتمن شوند. تور PGA تلاش کرد تا با افزایش پرداخت‌های خود به عقب بیفتد.

ستاره‌های بزرگ‌تری مانند تایگر وودز سخنان تندی برای لیگ جدید و برای گرگ نورمن، که به عنوان کمیسر LIV تبدیل به چهره غربی LIV شد، داشتند. با شکار غیرقانونی برخی از شناخته‌شده‌ترین بازیکنان تور PGA توسط LIV، PGA آنها را اخراج کرد.

در نشست‌های خاموش احتمالاً با ثروت‌های موعود شیرین شده است.

آقای. الرومیان، از نزدیکان شاهزاده محمد، مذاکرات را در یک ماه و نیم گذشته با جی موناهان، کمیسر PGA Tour، رهبری کرد.

او می گوید: «می دانم که مردم مرا منافق خطاب خواهند کرد. موناهان پس از اعلام این خبر گفت. “اما شرایط تغییر می کند.”

لیگ جدید، صندوق دولتی، دولت عربستان و خانواده سلطنتی همگی در مقطعی با رسوایی مخدوش شده اند.

تولد LIV باعث دادخواهی با تور PGA شد، و دومی مورد بررسی دقیق بازرسان ضدانحصار وزارت دادگستری قرار گرفت، آنها در حال بررسی بودند که آیا تلاش‌های تور برای جلوگیری از LIV بازار کار گلف را تضعیف کرده است.

صندوق سرمایه گذاری عربستان سعودی با سپردن میلیاردها دلار به مقامات سابق دولت ترامپ، از جمله یک شرکت سرمایه گذاری که توسط جرد کوشنر، داماد رئیس جمهور سابق دونالد جی. و دیگری توسط استیون منوچین وزیر سابق خزانه داری اداره می شود.

در زیرساخت های روسیه سرمایه گذاری کرده است. به گفته مقامات امنیتی ترکیه، این کشور متهم به نقش داشتن در خرید هواپیمایی بود که قاتلان جمال خاشقجی، نویسنده مخالف سعودی را به ترکیه برد، جایی که وی کشته شد و جسدش قطعه قطعه شد. یک گزارش اطلاعاتی آمریکا حاکی از آن است که ولیعهد سعودی این ترور را تایید کرده است.

دولت عربستان زنانی را که برای آزادی رانندگی مبارزات انتخاباتی می کردند، حبس کرده و اعضای ارشد سلطنتی را در آنچه منتقدان آن را تثبیت قدرت و تزلزل می دانستند، بازداشت کرده است. عربستان سعودی همچنین نقش نیابتی در درگیری‌های ویرانگر در مناطقی مانند یمن داشته است، جایی که ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از سال 2015 با شورشیان حوثی مورد حمایت ایران می‌جنگد.

کارشناسان می گویند اگر این معامله پابرجا بماند، پتانسیل تغییر شکل گلف را به شکلی که ما می شناسیم دارد.

بیشتر شرایط این معامله فاش نشده است، و ممکن است در میان بررسی دقیق تنظیم‌کننده‌های بین‌المللی و هیئت مدیره PGA Tour که باید آن را تأیید کند، از بین برود.

بر اساس توافقی که روز سه شنبه اعلام شد، دعوای حقوقی بین رقبای سابق مانند یک توپ گلف در چمن بلند محو خواهد شد. سرنوشت تحقیقات ضد تراست چندان روشن نیست.

طرح برای آقای الرمیان هدایت هیئت مدیره نهاد انتفاعی جدید را بر عهده خواهد گرفت. (او قبلاً یکی از اعضای هیئت مدیره Uber و SoftBank Group بود.)

در مصاحبه ای در پادکست عربستان سعودی “سقراط” سال گذشته، آقای. الرمیان عشق خود را به گلف ابراز کرد – “این یک ورزش واقعا لذت بخش است، یکی از بهترین ورزش ها” – و از اهداف ولیعهد برای صندوق سرمایه گذاری عمومی تمجید کرد.

او گفت: «ما از اینجا تا سال 2030 یک برنامه کامل داریم که چگونه ابتدا به تریلیون برسیم و سپس چگونه از دو به سه تریلیون برسیم. ولیعهد بر 3 تریلیون دلار اصرار دارد.

کریستین کوتس اولریشسن، محقق خاورمیانه در مؤسسه سیاست عمومی بیکر دانشگاه رایس، معامله شاهزاده محمد را “بسیار استراتژیک” خواند. او گفت که “به بخشی از آمریکای میانه، همچنین فراتر از کمربند، می رسد و واقعاً با آنها درگیر می شود تا داستان عربستان سعودی در حال تغییر را روایت کند.”

گفت پیام؟ این عربستان سعودی نیست که فکر می‌کردید بر اساس 11 سپتامبر یا خاشقجی یا یمن می‌شناسید.»

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما