(عکس) کشف دایناسور به اندازه یک گربه است

فرارو- باستان شناسان گونه جدیدی از دایناسورهای زرهی و گیاهخوار را در آرژانتین شناسایی کردند که به طرز شگفت انگیزی کوچک و به اندازه یک گربه خانگی است. به گفته کارشناسان قدیمی، این کشف می تواند افق جدیدی مانند دایناسورهای زره ​​پوش را باز کند.

لطفا فرار کنید فسیل یک دایناسور کوچک و خاردار که اخیراً در آمریکای جنوبی کشف شده است ممکن است نشان دهنده زنجیره کاملی از دایناسورهای زره ​​پوش باشد که قبلاً برای علم ناشناخته بودند. این گونه جدید که Jakapil kaniukura نام دارد، شبیه یکی از خویشاوندان بدوی دایناسورهای زره ​​پوش مانند Ankylosaurus یا Stegosaurus است، اما این گونه جدید مربوط به دوره کرتاسه – آخرین دوره زندگی دایناسورها – است و بین 97 تا 94 میلیون سال پیش می زیسته است.

دیرینه شناسان در یک مطالعه جدید گزارش دادند که این بدان معناست که یک خط کامل از دایناسورهای زره ​​پوش در نیمکره جنوبی زندگی می کردند. دایناسور J. kaniukura تقریباً به اندازه یک گربه خانگی وزن داشت و از گردن تا دم ردیفی از خارهای محافظ داشت. این حیوان گیاهخوار بود و دندان های پهنی مانند دندان های استروگوزاروس داشت.

(عکس) کشف دایناسور به اندازه یک گربه است

این کشف توسط Félix de Azara، محقق قدیمی بنیاد تاریخ طبیعی، در استان ریو نگرو در شمال پاتاگونیا، آرژانتین انجام شد که طی آن بخش هایی از اسکلت یک J. kaniukura از زیر زمین بیرون کشیده شد. . این محققان روز پنجشنبه (11 اوت) در مجله Scientific Reports گزارش دادند که این دایناسور کوچک منقاری کوتاه اما بسیار قوی دارد که احتمالاً به آن اجازه می دهد از گیاهان بسیار سخت از جمله تنه تغذیه کند. همچنین به نظر می رسد این دایناسور روی دو پا راه می رود، بنابراین این ویژگی نیز جالب است.

دایناسور جدید در گروهی به نام Thyreophora قرار گرفت که آن را به دایناسورهای زرهی دیگر مانند Astgosaurus و Ankylosaurus مرتبط می کند. جالب است بدانید که بیشتر تیرئوفوران ها در نیمکره شمالی یافت شده اند و فسیل های اولین اعضای این گروه بیشتر در صخره های دوره ژوراسیک آمریکای شمالی و اروپا از حدود 201 میلیون سال پیش تا 163 میلیون کشف شده است. سالها پیش. دانشمندان دیرینه می گویند: “کشف جی. کانیوکورا نشان می دهد که استبدادهای اولیه توزیع جغرافیایی بسیار گسترده تری نسبت به آنچه قبلا تصور می شد داشتند.”

(عکس) کشف دایناسور به اندازه یک گربه است

آنها افزودند که این دودمان تیروفوران های باستانی در نیمکره شمالی، ظاهراً در دوره ژوراسیک میانی، منقرض شده بود، اما در منطقه گندوانای جنوبی، ظاهراً توانستند تا دوره کرتاسه زنده بمانند. گابریل دیاز یانتان، دانشمند قدیمی شیلیایی در دانشگاه ملی ریو نگرو، با استفاده از داده های دانشمندان و شبیه سازی کامپیوتری، ظاهر این دایناسور را بازسازی کرده است. در واقع، به لطف این شبیه‌سازی رایانه‌ای، اکنون می‌توانید ببینید که J. kaniukura زمانی که زنده بود چه شکلی بود.

منبع: Sciencealert

ترجمه مصطفی جرفی فرارو

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما