مکرون در سفر به الجزایر می گوید گذشته مشترک دردناک «ما را از نگاه به آینده باز می دارد».

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور: اصلاح شده:

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز پنجشنبه در دومین سفر خود به الجزایر به عنوان رئیس دولت، بر تعهد خود برای ساختن آینده دوجانبه بهتر تاکید کرد و از تشکیل کمیته مشترکی برای مطالعه دوره استعماری خبر داد و گفت: “گذشته مشترک دردناک (…) در روزگار ما را از نگاه به آینده باز می داشت.»

مکرون مدت کوتاهی پس از ورود به الجزایر برای یک سفر سه روزه، ابراز امیدواری کرد که فرانسه و الجزایر بتوانند “با فروتنی به گذشته نگاه کنند” تا در آینده اعتماد و همکاری برقرار کنند.

مکرون گفت: “ما یک گذشته مشترک پیچیده و دردناک داریم. و گاهی اوقات ما را از نگاه به آینده باز می دارد.”

او گفت که کمیته مشترکی با مورخان از الجزایر و فرانسه برای مطالعه آرشیوهای هر دو طرف در دوره استعمار تشکیل خواهد شد و وعده داده است که برای “دسترسی نامحدود” به اسناد تلاش کند.

به نوبه خود، عبدالمجید تبون، رئیس جمهور الجزایر گفت که سفر مکرون فرصتی برای تقویت مجدد همکاری و مشارکت بین دو کشور است.

تبون از آنچه «نتایج دلگرم‌کننده» دیدار ماکرون تاکنون یاد کرد، استقبال کرد و از «پویایی مثبت» در روابط آنها استقبال کرد. او ادامه داد که “چشم انداز امیدوارکننده ای برای بهبود مشارکت ویژه ای که ما را به هم پیوند می دهد” وجود دارد.


© France 24

دفتر او گفت که مکرون اولین رئیس جمهور فرانسه که پس از استقلال الجزایر متولد شد، امیدوار است “بنیانی برای بازسازی و توسعه” یک رابطه گاهی دشوار با ملت آفریقای شمالی ایجاد کند.

مکرون به همراه هفت وزیر وارد فرودگاه هواری بومدین در الجزایر پایتخت شد و در آنجا مورد استقبال همتای الجزایری خود قرار گرفت.

سران دو کشور روز پنجشنبه از یادمان شهدای جنگ استقلال این کشور که با استقلال الجزایر در سال 1962 به بیش از 130 سال استعمار فرانسه پایان داد، بازدید کردند.

روابط فرانسه و الجزایر از آن زمان تاکنون شاهد بحران های مکرر بوده است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، طی مراسمی به مناسبت روز ملی یاد و تأمل، به یاد قربانیان غیرنظامی و نظامی جنگ در الجزایر، در 19 مارس 2022، سخنرانی می کند.
امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، طی مراسمی به مناسبت روز ملی یاد و تأمل، به یاد قربانیان غیرنظامی و نظامی جنگ در الجزایر، در 19 مارس 2022، سخنرانی می کند. © گونزالو فوئنتس، AFP

الیزه روز سه شنبه گفت، رهبر فرانسه در دومین سفر خود به الجزایر از زمان به قدرت رسیدن در سال 2017، “این سفر را به سمت آینده، (تمرکز بر) استارت آپ ها، نوآوری، جوانان و بخش های جدید انتخاب کرده است.”

مکرون در کنار یک هیئت 90 نفره با کارآفرینان در الجزایر و همچنین با جوانان در شهر دوم اوران دیدار خواهد کرد.

روابط بین پاریس و الجزیره از سال گذشته بسیار طوفانی بوده است، زمانی که ماکرون وجود الجزایر را به عنوان یک ملت قبل از اشغال فرانسه زیر سوال برد و دولت را به دامن زدن به “نفرت نسبت به فرانسه” متهم کرد.

تبون در واکنش به این اقدام سفیر کشورش را پس گرفت و ورود هواپیماهای نظامی فرانسوی به حریم هوایی خود را ممنوع کرد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و عبدالمجید تبون، رئیس‌جمهور الجزایر، همزمان با آغاز سفر سه روزه مکرون، اظهارات مشترکی را ارائه کردند.
امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و عبدالمجید تبون، رئیس‌جمهور الجزایر، همزمان با آغاز سفر سه روزه مکرون، اظهارات مشترکی را ارائه کردند. © France 24 grab صفحه

پیوندهای بهتر “یک ضرورت سیاسی”

اما دفتر مکرون با صدور بیانیه ای اعلام کرد که او از سوء تفاهمات ناشی از اظهاراتش “پشیمان” می شود و دستیاران او معتقدند که هر دو طرف به راه خود ادامه داده اند.

آنها به از سرگیری روابط دیپلماتیک عادی و پروازهای هوایی به پایگاه های ارتش فرانسه در جنوب آفریقا اشاره می کنند.

منصور کدیر، تحلیلگر گفت: “با توجه به بی ثباتی در منطقه مغرب، درگیری ها در ساحل و جنگ در اوکراین، بهبود روابط بین فرانسه و الجزایر یک ضرورت سیاسی است.”


مکرون و تبون در مورد وضعیت همسایه جنوبی الجزایر، مالی، و همچنین نفوذ رو به رشد منطقه ای روسیه، بزرگترین تامین کننده تسلیحات الجزایر، گفتگو خواهند کرد.

آخرین تلاش‌های فرانسه برای بهبود روابط در حالی صورت می‌گیرد که الجزایر به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین برای پر کردن کمبود شدید گاز به اروپا است.

کشورهای اروپایی به دنبال پایان دادن به وابستگی خود به هیدروکربن‌های روسیه هستند و به الجزایر – بزرگترین صادرکننده گاز آفریقا با خطوط لوله مستقیم به اسپانیا و ایتالیا – قدرت تازه‌ای می‌دهند.

عبدالرحمن مبتول، اقتصاددان الجزایری، گفت: «رئیس جمهور فرانسه مطمئناً از الجزایر می خواهد که برای افزایش تولید گاز خود تلاش کند».

اما دفتر مکرون گفته است که گاز یکی از ویژگی های اصلی این دیدار نیست و یک مشاور گفت که این سفر “در جهت جهت گیری به سمت آینده” است.

“گفتمان متفاوت”

مکرون مدت‌هاست که عذرخواهی برای موضوع بسیار حساس استعمار را رد کرده است، اما او یک سری حرکات با هدف التیام زخم‌های گذشته انجام داده است.

در الجزیره، تعداد کمی نسبت به رهبر فرانسه، که در اولین مبارزات انتخاباتی خود در سال 2017، استعمار فرانسه را “جنایت علیه بشریت” توصیف کرده بود، ابراز همدردی می کنند.

عثمان عبدلوش، دانشمند کامپیوتر، 62 ساله، گفت: «قبل از اینکه رئیس جمهور شود، از کلمات خوبی استفاده می کرد، از (الجزایر) بازدید می کرد، اما بلافاصله پس از بازگشت به فرانسه، تغییر کرد.

>> 13 اکتبر 1961: قتل عام الجزایری ها در قلب پاریس

مورخان فرانسوی می گویند که نیم میلیون غیرنظامی و جنگجو در جریان جنگ خونین الجزایر برای استقلال کشته شدند که 400000 نفر از آنها الجزایری بودند. مقامات الجزایر می گویند 1.5 میلیون کشته شدند.

دفتر تبون در ماه اکتبر اعلام کرد که بیش از 5.6 میلیون الجزایری در طول دوره استعمار کشته شدند.

شصت سال پس از پیمان اوین، الجزایری ها و فرانسوی ها آسیب های جنگ و پیامدهای آن را به یاد می آورند.
شصت سال پس از پیمان اوین، الجزایری ها و فرانسوی ها آسیب های جنگ و پیامدهای آن را به یاد می آورند. © Studio Graphique – France Médias Monde

گروه‌های حقوق بشری الجزایر همچنین از مکرون خواسته‌اند که نقض حقوق بشر توسط دولتی را که پس از کناره‌گیری عبدالعزیز بوتفلیقه، رهبر قدیمی این کشور در سال ۲۰۱۹ به قدرت رسید، نادیده نگیرد.

تبون، نخست وزیر بوتفلیقه، جنبش مخالف هیراک را که سلف او را مجبور به استعفا کرد، سرکوب کرده است.

(فرانسه 24 با خبرگزاری فرانسه)

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

تماس با ما