نتانیاهو علیرغم فشار بایدن از اصلاحات قضایی عقب نشینی نمی کند

یادداشت ویراستار: نسخه ای از این داستان در خبرنامه CNN’s Meanwhile in the Middle East، سه بار در هفته به بزرگترین داستان های منطقه نگاه می کند. اینجا ثبت نام کنید.


اورشلیم
CNN

شامگاه پنجشنبه دفتر نخست وزیری اسرائیل بیانیه تلویزیونی لحظه آخری بنیامین نتانیاهو را اعلام کرد.

شایعات و گزارش‌ها حاکی از آن بود که نتانیاهو یک لایحه از قوانین بازنگری قضایی را که قرار بود در اوایل هفته آینده برای رای‌گیری نهایی ارائه شود، عقب نشینی کند یا آن را ملایم کند: استاندارد معقولیت.

اما در عوض، با وجود ده ها هزار معترض، افزایش امتناع از خدمت توسط نیروهای ذخیره نظامی و حتی انتقاد بسیار علنی و شدید از طرح بازنگری قضایی توسط جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، نتانیاهو از عقب نشینی خودداری کرد.

نتانیاهو این سخنرانی را به ستایش گذراند که چگونه این قانون، که توانایی دادگاه عالی اسرائیل برای اعلام «غیر معقولانه» اقدامات دولت را سلب می‌کند، دموکراسی را تقویت می‌کند، نه از بین بردن آن – حتی اگر دیوان عالی تنها کنترل اعمال دولت در اسرائیل است، زیرا قوه مجریه و مقننه دولت همیشه توسط یک ائتلاف حکومتی کنترل می‌شوند. او گفت که هنوز آماده گفتگو با مخالفان است، اما آنها را مسئول شکست مذاکرات به سوی مصالحه در چند ماه گذشته دانست.

او شدیدترین انتقادات خود را برای دو گروه حفظ کرد: تظاهرکنندگان در خیابان ها و نیروهای ذخیره نظامی که به نشانه اعتراض از خدمت خودداری می کنند. نتانیاهو گفت که «افراطی‌ها» در جنبش اعتراضی «هیچ سازشی نمی‌خواهند، بلکه فقط برای یک چیز تلاش می‌کنند – ایجاد هرج‌ومرج در کشور» و ده‌ها هزار تظاهرکننده را که به خیابان‌ها آمده‌اند، محکوم کرد و آنها را به دلیل مسدود کردن ترافیک، قطارها، حتی آمبولانس‌ها (اتهامی که سازمان‌های معترض به شدت رد کرده‌اند) سرزنش کرد.

حتی بدتر از آن، او گفت که تعداد فزاینده‌ای از نیروهای ذخیره نظامی که از خدمت به عنوان اعتراض خودداری می‌کنند «امنیت همه ما و هر شهروند اسرائیل را به خطر می‌اندازد».

وی گفت: “وقتی عناصر ارتش سعی می کنند – با تهدید – سیاست را به دولت دیکته کنند، این در هر دموکراسی قابل قبول نیست و اگر آنها موفق شوند تهدیدات خود را دیکته کنند، این پایان دموکراسی واقعی است.”

این سخنرانی پس از سفر طوفانی آیزاک هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل به ایالات متحده، که به عنوان میانجی در مذاکرات بین دولت و مخالفان عمل می‌کرد، انجام شد. هرتزوگ در ایالات متحده با استقبالی روبرو شد که نتانیاهو هنوز مورد استقبال قرار نگرفته است – نشستن در دفتر بیضی شکل با پرزیدنت بایدن، سخنرانی در کنگره، و ملاقات با هر یک از شخصیت های ارشد سیاسی آمریکا.

هرتزوگ از سخنرانی خود برای ارسال پیامی استفاده کرد – اسرائیل و ایالات متحده برای همیشه دوستان خوبی هستند و خواهند ماند، صرف نظر از اینکه چه آشفتگی داخلی ممکن است در حال جوشیدن باشد. او به تاریخ و انجیل تکیه کرد تا دو کشور را به یکدیگر پیوند دهد و اعلام کرد که «دموکراسی اسرائیل قوی و مقاوم است» زیرا بیش از دوازده مورد تشویق دائمی از سوی سناتورها و نمایندگان آمریکایی قرار گرفت – از جمله زمانی که او نهادی را که نتانیاهو در تلاش برای تضعیف آن است تمجید کرد: یک «دادگاه عالی قوی و قوه قضاییه مستقل».

“ما به دوستی واقعی که ایجاد کرده ایم بسیار افتخار می کنیم. هرتزوگ گفت، شراکتی دوجانبه سودمند که در برابر چالش ها ایستادگی کرده و اختلافات بزرگ را پشت سر گذاشته است، زیرا مبتنی بر یکنواختی رویکرد نیست، بلکه بر اساس ارز نهایی اعتماد است. “این بستگی به عملکرد هماهنگ نیست، بلکه به تاریخی که ما به اشتراک می گذاریم، به حقایقی که گرامی می داریم، به ارزش هایی که تجسم می کنیم بستگی دارد. ”

اما روز قبل، بایدن از طریق توماس فریدمن، خبرنگار نیویورک تایمز، آژیر هشداری را برای نتانیاهو به صدا درآورد: این اصلاحات را بدون اجماع گسترده به تصویب برسانید و روابط ما را به خطر می اندازید.

بایدن در نشست یک ساعته و 15 دقیقه‌ای خود به فریدمن گفت: «این موضوع آشکارا حوزه‌ای است که اسرائیلی‌ها دیدگاه‌های قوی درباره آن دارند، از جمله در یک جنبش اعتراضی پایدار که نشان‌دهنده سرزندگی دموکراسی اسرائیل است، که باید هسته اصلی روابط دوجانبه ما باقی بماند». “یافتن اجماع در زمینه های بحث برانگیز سیاست به معنای صرف زمان مورد نیاز است. برای تغییرات مهم، این ضروری است. بنابراین توصیه من به رهبران اسرائیل این است که عجله نکنید. من معتقدم بهترین نتیجه این است که به دنبال گسترده ترین اجماع ممکن در اینجا ادامه دهیم.”

تفسیر خود فریدمن از احساسات بایدن از این هم فراتر رفت: “او اساساً از نتانیاهو و حامیان نخست وزیر التماس می کند که درک کنند: اگر دیده نشود که ما در آن ارزش دموکراتیک سهیم نیستیم، حفظ روابط ویژه ای که اسرائیل و آمریکا در 75 سال گذشته داشته اند برای 75 سال دیگر دشوار خواهد بود.”

اما نتانیاهو در سخنرانی روز پنجشنبه خود ظاهرا چنین نگرانی هایی را رد کرد.

نتانیاهو گفت: «شهروندان اسرائیل، همه اظهارات در مورد تخریب دموکراسی به سادگی پوچ است. “این تلاشی است برای گمراه کردن شما در مورد چیزی که هیچ مبنایی در واقعیت ندارد.”

نتانیاهو مدعی شد «تلاش‌هایی برای دستیابی به توافق بر سر موضوع معقولیت در حال انجام است»، اما هیچ اشاره‌ای مبنی بر برنامه‌ای برای اخذ رأی نهایی برای این قانون که برای یکشنبه و دوشنبه برنامه‌ریزی شده است، ارائه نکرد.

ستون فریدمن موج های بزرگی در اسرائیل ایجاد کرد و بر پوشش رسانه ای مسلط شد. همچنین اختلاف بین کاخ سفید و دفتر نتانیاهو در مورد اینکه آیا طی یک تماس تلفنی روز دوشنبه بین دو رهبر، یک دعوت رسمی و مناسب از کاخ سفید برای نتانیاهو ارسال شده است، وجود داشت. قرائت اسرائیل از کلمه “دعوت” استفاده کرد، در حالی که کاخ سفید فقط می‌گوید که این دو رهبر قبل از پایان سال در ایالات متحده “توافق” کرده‌اند.

در همین حال، جنبش اعتراضی همچنان به‌طور باورنکردنی فعال است، و در میان گزارش‌هایی مبنی بر اینکه تعداد بیشتری از نیروهای ذخیره اعلام کرده‌اند که خدمت نخواهند کرد، تعداد بیشتری در عصر پنجشنبه در تظاهرات‌های بداهه به خیابان‌ها آمدند. این به طور بالقوه آمادگی نظامی اسرائیل را به خطر می اندازد، درست همانطور که قانون معقول بودن قرار است در اوایل هفته آینده رای نهایی خود را انجام دهد. در صورت تصویب، اولین جنبه بازنگری قضایی خواهد بود که این کار را انجام می دهد.

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما