پس از یک سال اعتراض، تلفات موزه‌ها و فعالان افزایش می‌یابد

دو فعال آب و هوا برای نقاشی زیبای مونه که در صبح چهارشنبه اخیر در موزه ملی سوئد به نمایش گذاشته شده بود، خط مقدم را ایجاد کردند. آن‌ها می‌خواستند فوریت بحران زیست‌محیطی – آلودگی، گرم شدن زمین و سایر بلایای انسان‌ساز – را که می‌تواند باغ‌های باشکوه هنرمند در Giverny را به خاطره‌ای دور تبدیل کند، منتقل کنند. بنابراین معترضان جوان از چیزی پیروی کردند که به یک کتاب بازی آشنا تبدیل شده است: چسباندن دستی به شیشه محافظ اثر هنری و آغشته کردن آن به رنگ قرمز.

در ماه آوریل، در گالری ملی هنر در واشنگتن، دو فعال زیست محیطی روی جلد مجسمه دگا در قرن نوزدهم، “رقصنده کوچک چهارده ساله” رنگ پاشیدند، که درختان کاج و چهره های اخم شده را با رنگ قرمز و سیاه – نمادی از خون و روغن – روی ازاره آن کشیدند.

صحنه‌های مشابهی در بیش از ده‌ها موزه در طول سال گذشته رخ داده است و فرهنگیان را در مورد نحوه جلوگیری از هدف قرار دادن آثار هنری ظریف توسط فعالان اقلیم دچار مشکل کرده است. همین آخر هفته گذشته، موزه هنر متروپولیتن در منهتن برای دومین بار مورد هدف قرار گرفت، زیرا بیش از 40 فعال گالری‌ها را اشغال کرده بودند و در سکوت تابلوهایی را در دست داشتند که اعلام می‌کرد «هنر در سیاره‌ای مرده وجود ندارد». در همین حال، به گفته مؤسسات فرهنگی که حملات را تجربه کرده اند، هزینه های امنیت، حفاظت و بیمه در حال افزایش است.

در برخی موارد از فعالان برای جبران خسارت شکایت می کنند. در ماه فوریه، دادستان‌های وین پرونده خود را علیه معترضانی که تابلوی کلیمت سال 1915 در موزه لئوپولد را با مایع سیاه پوشانده بودند، پس از اینکه تظاهرکنندگان موافقت کردند با پرداخت حدود 2200 دلار غرامت برای هزینه‌های مربوط به هنر، تمیز کردن و تعمیر دیوار گالری، پایان دادند.

اما مدیر موزه، هانس پیتر ویپلینگر، به نیویورک تایمز گفت که لئوپولد همچنان پیامدهای مالی اعتراض آب و هوایی در نوامبر 2022 را متحمل می شود. موزه مجبور شده است دو کارمند اضافی را به ورودی خود اضافه کند که هزینه های عملیاتی را تقریباً 32800 دلار افزایش داده است، در حالی که قیمت حفاظت از شیشه بیشتر به حدود 1100 دلار می رسد. ویپلینگر همچنین گفت که هزینه‌های بیمه در نقاشی‌های مهمی که جمعیت را به خود جذب می‌کنند، «به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است».

موسسات فرهنگی تلاش می کنند تا زمانی که بودجه آنها اجازه می دهد، فعال باشند. در موزه هنر متروپولیتن، امنیت بیشتری به برخی نمایشگاه‌ها اضافه شده است، از جمله بلاک‌باستر فعلی «سروهای ون گوگ». لیزا پیلوسی، رئیس حفاظت از اشیاء در Met، در مصاحبه ای گفت که هر اثر هنری – بیش از 40 نقاشی و چاپ – به دلیل نگرانی در مورد فعالان آب و هوا، پشت شیشه محافظ است. (سال گذشته، معترضان سوپ را به سمت نقاشی ون گوگ در گالری ملی لندن پرتاب کردند.)

او توضیح داد: «ما از پلکسی گلاس بسیار پیشرفته استفاده کردیم، زیرا نمی‌خواستیم با حملات مقابله کنیم. اما شیشه برای جلوگیری از دست زدن افراد به آثار وجود دارد، نه برای جلوگیری از چکیدن مایعات به پایین.»

بازگرداندن یک نقاشی به شکوه سابق خود پس از حملات می‌تواند نیازمند ساعت‌ها کار حفاظتی دقیق باشد و شیشه‌های گران قیمت نمی‌توانند به طور کامل از نفوذ مایعات از سد محافظ جلوگیری کنند.

پر هدستروم، مدیر موقت موزه ملی سوئد گفت: «ما می دانستیم که چنین چیزی ممکن است رخ دهد. ما پاییز گذشته کار روی یک طرح را شروع کرده بودیم.

هدستروم گفت که موزه او هنوز در حال محاسبه هزینه خساراتی است که دولت ممکن است برای پیگرد قانونی فعالان، که متعلق به سازمان محیط زیست Aterställ Vatmarker (بازیابی تالاب ها) هستند، درخواست کند.

هدستروم گفت: تعداد کارگرانی که برای تمیز کردن تابلویی مانند مونه مورد نیاز هستند در واقع بسیار زیاد است. ما حدود 10 یا 15 نفر داشتیم که چند روز کار می کردند: محافظان، مسئولین مطبوعات، متصدیان.

اما گزینه های محدودی برای موزه دولتی مانند او وجود دارد تا از حمله جلوگیری کند. هدستروم گفت: “یک پیامد شدید تعطیلی موزه خواهد بود.” فعالان از اصول جامعه باز به عنوان آسیب پذیری استفاده می کنند.

در چیزی که به نظر می رسد یک نقطه عطف در ایالات متحده باشد، دادستان ها اتهامات جدی فدرال را علیه معترضانی که ایمنی هنر را در گالری ملی هنر در واشنگتن که یک موسسه فدرال است، تهدید کرده اند. ماه گذشته، جوآنا اسمیت و تیم مارتین، هر دو 53 ساله، به توطئه برای ارتکاب جنایت علیه ایالات متحده و آسیب رساندن به نمایشگاه گالری ملی متهم شدند، زیرا آنها در آوریل روی مجسمه شکننده موم زنبور عسل «رقصنده کوچک» رنگ آمیزی کردند. هر اتهام حداکثر پنج سال زندان و جریمه تا 250000 دلار را در پی دارد.

فعالان آب و هوا این حکم را «به ناحق خشن» خوانده اند. اسمیت در یک مصاحبه تلفنی گفت: «این یک فراخوان برای همه نبود که به موزه‌ها بیداد کنند. این فراخوانی بود برای مردم که عمیقاً نگاه کنند و در مورد آنچه روی زمین دوست دارند و برای محافظت از آن چیزها چه کاری می توانند انجام دهند فکر کنند.»

کایوین فلدمن، مدیر گالری ملی، گفت که از کار انجام شده توسط مقامات “برای طرح این اتهامات جدی” قدردانی می کند.

پس از این حمله، نزدیک به دوجین کارمند برای تمیز کردن گالری، بررسی مجسمه و تعمیر ویترین آن کار کردند که به گفته فلدمن حدود 2400 دلار خسارت دید. اثر هنری دگا در مجموع به مدت 13 روز از گالری ها حذف شد. فلدمن گفت که محافظان کمتر نگران پاشیدن رنگ هستند و بیشتر نگران ارتعاشات سنگین ناشی از هیاهو هستند. بدنه مومی ظریف مجسمه می تواند در اثر چنین حرکاتی شکاف ایجاد کند، به همین دلیل است که موزه به ندرت آثار هنری را جابجا می کند و هرگز به امانت نمی دهد. آخرین باری که این مجسمه در سال 2020 برای نمایشگاه منتقل شد.

“مردم مدام به من می گویند: “رقصنده کوچک” دگا چه ربطی به تغییرات آب و هوا دارد؟” البته، پاسخ هیچ است.» «موزه‌ها همیشه متعهد بوده‌اند که بیشترین میزان دسترسی ممکن را به آثار هنری اصیل ارائه دهند و این بخشی از اخلاق پایه‌گذاری آن بوده است. این همه ما را آزار می دهد که مجبور شویم موانع بیشتری را ایجاد کنیم.»

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما