پله: آخرین هجوم برزیلی در نیویورک کاسموس به جرقه “انقلاب ورزشی” کمک کردCNN

او سه جام جهانی را فتح کرده بود، گل های زیادی به ثمر رسانده بود و به یک نماد جهانی تبدیل شده بود، اما پله هنوز تمام نشده بود، بنابراین او به ایالات متحده رفت و به تغییر ورزش فوتبال در آمریکای شمالی کمک کرد.

بزرگ برزیلی متقاعد شد که از دوران بازنشستگی خارج شود و در سال 1975 برای سه فصل دیگر با نیویورک کاسموس قرارداد امضا کرد.

به نظر می‌رسد پله آخرین بازی حرفه‌ای خود را ماه‌ها قبل از پیوستن به تیم لیگ فوتبال آمریکای شمالی (NASL) انجام داده بود و پس از ۶۳۸ بازی برای باشگاه دوران کودکی‌اش سانتوس، کفش‌هایش را آویخت.

تقریبا غیرقابل درک بود که پله برای هیچ باشگاه دیگری به جز سانتوس بازی کند، اما او در اواسط فصل 1975 با قراردادی 1.67 میلیون دلاری در سال به کاسموس پیوست، علیرغم اینکه فوتبال در تلاش بود تا علاقه زیادی به آمریکای شمالی ایجاد کند. زمان.

پله آمد، دید و فتح کرد و گذشتای ری (“شاه”) در سال 1977 رفت، او یک قهرمان NASL بود که به جرقه رونق فوتبال کمک کرده بود.

کاسموس در بیانیه‌ای پس از مرگ او در این هفته گفت: «پله طی سه فصل با کاسموس، به تغییر چشم‌انداز داخلی ورزش فوتبال کمک کرد.

جایی که زمانی الماس های بیسبال وجود داشت، اکنون زمین های فوتبال نیز وجود دارد.

کیهان و پادشاهشان نه تنها یک انقلاب ورزشی در آمریکا به راه انداختند، بلکه به سراسر جهان سفر کردند تا انجیل بازی زیبا را منتشر کنند.

این برزیلی در سال 1977 با جیمی کارتر رئیس جمهور وقت ایالات متحده در کاخ سفید صحبت می کند.

حتی اکنون، پس از تقریباً 50 سال، تأثیر پله همچنان در بازی‌های مردان و زنان در آمریکای شمالی احساس می‌شود.

انتقال او به کاسموس راه را برای بزرگان دیگر مانند جورجیو چیناگلیا و فرانتس بکن باوئر هموار کرد تا از این روش پیروی کنند و اگرچه NASL در نهایت در سال 1984 جمع شد، اما زمانی که در سال 1993 تأسیس شد، طرحی را برای لیگ برتر فوتبال (MLS) تنظیم کرد.

سوپراستارهایی مانند دیوید بکهام، گرت بیل، تیری هنری و زلاتان ابراهیموویچ با کمک به رشد این ورزش در آمریکای شمالی با بازی در MLS، راه پله را دنبال کردند.

پله در را برای سوپراستارهای بیشتری برای بازی در ایالات متحده باز کرد.

فوتبال در ایالات متحده اکنون در حال رونق است و تیم ملی مردان ایالات متحده در طول جام جهانی 2022 قطر شگفت‌انگیز بوده است.

پیشاهنگان از سراسر جهان اکنون به آمریکای شمالی نگاه می کنند تا استعدادهای جدید را کشف کنند، با این ورزش که در بافت جامعه تثبیت شده و به طور طبیعی در نسل ها منتقل می شود.

بسیاری از کارهای اولیه در دهه 1970 به لطف توانایی طبیعی و لبخند مسری پله انجام شد.

دان ریدل از سی‌ان‌ان در طول سال 2022 قطر با حامیانش درباره پله صحبت کرد و یکی از آمریکایی‌ها گفت که این افسانه زندگی او را تغییر داد.

کلیفتون برومند به سی‌ان‌ان گفت: تماشای او اولین بازی حرفه‌ای بود که در سال 1975 دیدم و به همین دلیل، یکی از دلایلی که این یازدهمین جام جهانی من بود.

تماشای او و توانایی‌هایش باعث شد بیام و فوتبال و جام جهانی را تماشا کنم.»

پله پس از کسب عنوان قهرمانی در آخرین فصل حضور خود در ایالات متحده، جام NACL را بالای سر برد.

در فصل قبل از پیوستن پله به سانتوس در سال 1975، بیشترین حضور کاسموس در یک مسابقه کمی بیش از 8000 نفر بود.

طبق گزارش انجمن تاریخ فوتبال آمریکا، در آخرین و موفق‌ترین فصل او در سال 1977، میانگین جمعیت برای بازی‌های خانگی 42689 نفر بود، از جمله سه بار که تعداد تماشاگران بیش از 70000 نفر بود.

وقتی پله به کاسموس پیوست، او 34 ساله بود و در مجموع 37 گل در 64 بازی NASL به ثمر رساند.

دان گاربر، کمیسر MLS در بیانیه ای گفت: تصمیم پله برای آوردن هنر خود به ایالات متحده با نیویورک کاسموس در دهه 1970، لحظه ای متحول کننده برای ورزش در این کشور بود.

همانطور که پله طرفداران را در سراسر ایالات متحده و کانادا مجذوب خود کرد، قدرت بازی و امکانات بی حد و حصر برای این ورزش را به نمایش گذاشت.

اولین مدیر کل کاسموس، کلایو توی، نقشی کلیدی در پیوستن بزرگترین سوپراستار این ورزش به کیهان داشت.

Toye که یک روزنامه‌نگار سابق بود که به شدت در ایجاد NASL نقش داشت، چشم‌اندازی برای آینده فوتبال در ایالات متحده داشت و معتقد بود پله مردی بود که این رویا را به واقعیت تبدیل کرد.

با این حال، Toye و Cosmos با مخالفت شدیدی از سراسر جهان برای امضای پله مواجه شدند.

حتی مداخله سیاسی سنگین با پله انجام شد با احتساب پس از آن، هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه ایالات متحده، او را متقاعد کرد تا به کیهان بپیوندد.

در آن زمان پیشنهادهای زیادی برای بازی در انگلیس، ایتالیا، اسپانیا، مکزیک داشتم اما جواب منفی دادم. پله در سال 2011 به CNN گفت: پس از 18 سال، من می خواهم استراحت کنم زیرا بازنشسته خواهم شد.

“سپس پیشنهاد رفتن به نیویورک ظاهر شد زیرا آنها می خواهند فوتبال را در ایالات متحده بزرگ کنند. دلیلش هم همین بود. من ماموریتم را شروع کردم.»

پله در زمان حضورش در نیویورک، طرفداران جدیدی را به این ورزش جذب کرد.

ناگهان تماشای فوتبال باحال شد.

مسابقات به صورت جهانی پخش شد و تیم پر ستاره کیهان داغ ترین بلیط شهر بود. کامسوس و پله حتی شروع به تور در سراسر جهان کردند.

دنیس توئارت بازیکن سابق کاسموس که برای جانشینی پله قرارداد بسته بود، با وجود اینکه چند مسابقه نمایشگاهی با ستاره برزیلی انجام داد، گفت: “مهم نیست کجا رفتیم، در سراسر جهان، آسیا، استرالیا، اروپا، تنها چیزی که آنها می خواستند پله بود.” اسکای اسپورت.

“او دید فوق العاده ای داشت، ورزشکاری فوق العاده ای داشت […] او بدون شک از نظر من بهترین بود.”

پله هنوز هم امروز در شهر نیویورک حضور دارد. فروشگاه Pelé Soccer در سال 2019 افتتاح شد و در میدان نمادین تایمز قرار دارد، مکانی که بسیاری از طرفداران پس از خبر مرگ او به آنجا رفتند.

پس از اینکه کاسموس در سال 1977 عنوان NASL را به دست آورد، یک مسابقه خداحافظی با تیم سابق پله، سانتوس، برگزار شد که این بازیکن برزیلی در آخرین بازی رسمی خود، یک نیمه برای هر دو تیم انجام داد.

پس از شهادت، او بیش از 70000 نفر را در داخل یک استادیوم مملو از غول‌ها در نیویورک خطاب کرد و جمعیت را با شعار «عشق، عشق، عشق» رهبری کرد.

شاید پایانی مناسب برای مردی که به هر کجا که می‌رفت شادی می‌بخشد و کمک می‌کند تا فوتبال به عنوان راهی برای زندگی در آمریکای شمالی شکل بگیرد.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما