کالاهای اساسی بازار; سه متورین رایل روشد تورم

فرارو- بر اساس گزارش مرکز آمار ایران از میانگین قیمت محصولات غذایی منتخب در مناطق شهری کشور در فروردین ماه، تورم بیش از 8 درصد کالاهای اساسی مورد نیاز مردم از جمله برنج ایرانی، ماکارونی، نودل، شیر، ماست و پنیر، روغن خوراکی، مایع و جامد تورم بالای 100 درصد در سال گذشته ثبت شده است. این در حالی است که به عنوان مثال روغن خوراکی مایع 314 درصد افزایش را تجربه کرده است.

لطفا فرار کنید بر اساس اعلام مرکز آمار، در گروه نان و حبوبات، برنج ۴.۲ درصد، برنج ایرانی ۴.۱ درصد و شیرینی خشک ۳.۰ درصد بیشترین افزایش را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. در گروه گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها نیز گوشت گوساله و گوساله 3.5 درصد، کنسرو ماهی 1.9 درصد، کنسرو ماهی 1.1 درصد و مرغ ماشینی 4 درصد افزایش قیمت داشته و 5 درصد بیشترین افزایش قیمت را داشته است. کاهش قیمت نسبت به ماه قبل

همچنین در گروه میوه و خشکبار بیشترین افزایش قیمت نسبت به یک ماه قبل مربوط به پرتقال با 24.2 درصد و سیب با 13.1 درصد و لیموترش با 20.6 درصد بوده است.

در گروه سبزی و حبوبات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به هویج با 21.8 درصد، پیاز با 5.9 درصد و لوبیا سبز با 4.4 درصد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به کلم با 11. 2- و ففل دلمه ی با 7.4 – درصد است. همچنین در گروه شکر و شکر، نوشابه و سایر مواد غذایی بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به سس مایونز با 10.8 درصد و سس گوجه فرنگی با 5.6 ​​درصد بوده است.

در ادامه جزئیات افزایش قیمت کالاهای اساسی و سایر اقلام در سال گذشته طبق گزارش مرکز آمار قابل مشاهده است.

افزایش تورم از 100 به 314 درصد قیمت 9 قلم جوهر پایه/روغن و سرب جامد
افزایش تورم از 100 به 314 درصد قیمت 9 قلم جوهر پایه/روغن و سرب جامد
افزایش تورم از 100 به 314 درصد قیمت 9 قلم جوهر پایه/روغن و سرب جامدسه متورین رایل روشد تورم
آلی گانبری قارشناس ایسلما эkonomiki dr گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر تورم کلاهاسی با افزایش بسیار نگران کننده نیازهای اساسی و ضروری مردم مواجه بوده است، گفت: سیاست هایی که دولت در یک سال اخیر در پیش گرفته متأسفانه تنها باعث تشدید آن شده است. از وضعیت اقتصادی و در این میان نه تنها امیدی به بهبود نیست، بلکه هر روز رکوردهای بیشتری در افزایش قیمت ها ثبت می شود، به طوری که بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار، بیش از 12 درصد کالاهای مصرفی واقعی را تجربه کرده اند. تورم بیش از 100 درصدی در سال گذشته ثبت شد.

افزایش تورم از 100 به 314 درصد قیمت 9 قلم جوهر پایه/روغن و سرب جامد

وی افزود: طی چند ماه گذشته افزایش نقدینگی، کاهش ارزش پول ملی و کاهش درآمد را شاهد بودیم که می دانستیم نتیجه همه این ارقام کاهش سفر مردم است. نتیجه دیگر این است که اگر تورم نیز به گفته دولت کاهش یافته است، این موضوع مربوط به تورم متوسط ​​است، اما اقلامی که مردم با آن سروکار دارند، در این مدت نه تنها کاهش نیافته است، بلکه برخلاف رکوردهای قیمتی آنها کاهش یافته است. افزایش یابد. خراب است.”

کنبری گفت: حذف ارز 4200 تومانی طی چند ماه گذشته باعث تورم زیادی در اقلام خوراکی شد. یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی، دولت نیز در واکنش به سونامی نتوانست پاسخگوی افزایش قیمت ها باشد. در نتیجه شرایطی که امروز می بینید به وجود آمده است و مردم در تامین نیازهای اولیه خود با مشکلات زیادی مواجه هستند. در صورت تداوم این وضعیت نارضایتی های زیادی را به همراه خواهد داشت، چنانکه طی چند ماه گذشته بسیاری از بازنشستگان، معلمان، کارگران و… به وضعیت اقتصادی خود اعتراض کرده اند اما تاکنون به مطالبات آنها نیز پاسخ صحیح و شفاف داده شده است. داده نشده است.»

افزایش تورم از 100 به 314 درصد قیمت 9 قلم جوهر پایه/روغن و سرب جامد

این استاد اقتصاد دانشگاه تربیت با اشاره به اینکه اگر بخواهیم به موتورهای پویای تورم در کشور در سال های اخیر نگاه کنیم باید به سه عامل اشاره کنیم، افزود: اولاً افزایش پولی است. پایه در سالهای گذشته این موضوع را فراهم کرده است که تورم با رشد مواجه خواهد شد. استقراض دولت از بانک مرکزی یا اضافه برداشت از حساب های بانکی یکی از دلایل اصلی در این زمینه است و همچنین چاپ پول برای تامین کسری بودجه دولت و تامین منابع لازم برای پرداخت یارانه نقدی از این طریق در افزایش بسیار موثر بوده است. تورم. .»

وی ادامه داد: دوم اینکه نرخ ارز نیز در افزایش تورم بسیار موثر است، با جهش بیش از 7 برابری قیمت دلار در بازار آزاد طی 5 سال گذشته، انتظارات تورمی نیز افزایش یافته است که در چنین شرایطی وضعیت و همچنین سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات نیز در حال افزایش است، در حالی که به دلیل نامشخص بودن وضعیت احیای توافقنامه، دلار در حال حاضر در مرز 30 هزار تومان قرار دارد، اما در صورت شکست توافق در هفته های آینده. ، این ارز حتی می تواند قیمت های بالاتری را ثبت کند.

افزایش تورم از 100 به 314 درصد قیمت 9 قلم جوهر پایه/روغن و سرب جامد

قنبری تصریح کرد: با توجه به اینکه دولت قادر به فروش نفت نیست، طی چند سال اخیر واردات ارز کیشور کاهش چشمگیری داشته که در نتیجه به هیچ وجه نیازی به ذخایر بانک مرکزی نیست. باید دست و پنجه مان را نرم کنیم چون نتیجه همه این بحث ها افزایش قیمت خواهد بود. بنابراین احیای توافقنامه برای کنترل تورم و نرخ ارز بسیار مهم است، اما در این زمینه باید دید که آیا دولت در نهایت می تواند توافق را به نتیجه برساند یا اینکه وضعیت پیرامون این موضوع همچنان مبهم خواهد بود. .

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در نهایت سطح عرضه و تقاضا در اقتصاد ایران متعادل نیست، این موضوع منجر به افزایش تورم شده است، زیرا طی این سال ها سطح تولید کالا در کشور کاهش یافته است. به دلایل مختلف کاهش یافته است که باعث افزایش قیمت ها در بازار شده است در حالی که سطح عرضه در کیشور به دلیل افزایش هزینه های تولید و عدم کارایی در تولید کالا با افت قابل توجهی مواجه شده است.

افزایش تورم از 100 به 314 درصد قیمت 9 قلم جوهر پایه/روغن و سرب جامد

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

تماس با ما