کشورهای G7 استراتژی اقتصادی چین را قرض می گیرند

شی جین پینگ، رهبر چین، در اواسط دیدار رو در رو با رئیس جمهور بایدن در اندونزی در پاییز گذشته، هشداری ناخواسته ارائه کرد.

آقای. بایدن در ماه‌های گذشته مجموعه‌ای از قوانین را با هدف افزایش ظرفیت صنعتی آمریکا امضا کرده بود و محدودیت‌های جدیدی را بر صادرات فناوری به چین اعمال کرده بود، به این امید که بر رقابت برای فناوری‌های انرژی پیشرفته که می‌تواند به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک کند، تسلط یابد. او و دستیارانش ماه ها برای استخدام کشورهای متحد برای اعمال محدودیت های خود برای ارسال فناوری به چین تلاش کرده بودند.

این تلاش بازتاب نوعی از سیاست صنعتی بود که چین برای تبدیل شدن به رهبر تولیدی جهان به کار گرفته بود. در بالی، آقای شی از آقای بایدن آن را کنار بگذارد.

رئیس جمهور متقاعد نشد. آقای. اعتراضات شی فقط بیشتر آقای شی را متقاعد کرد. به گفته یکی از افراد آشنا به بورس، بایدن که رویکرد صنعتی جدید آمریکا رویکرد درستی بود.

آقای آس بایدن و رهبران دیگر کشورهای گروه 7 آخر این هفته در هیروشیما، ژاپن ملاقات می‌کنند و محور گفتگوهای آنها این است که چگونه می‌توانند به سرعت آنچه را که به دور هماهنگ بین‌المللی سرمایه‌گذاری عمومی گسترده تبدیل شده است، تسریع بخشند. برای این دموکراسی‌های ثروتمند، هدف هم کاهش اتکای خود به تولید چین و هم کمک به شرکت‌های خود برای رقابت در اقتصاد انرژی جدید است.

آقای. دستور کار قانونی بایدن، از جمله لوایح متمرکز بر نیمه هادی ها، زیرساخت ها و منابع انرژی کم انتشار، شروع به تحریک تریلیون ها دلار سرمایه گذاری دولتی و خصوصی در ظرفیت صنعتی آمریکا کرده است. این شامل یارانه برای وسایل نقلیه الکتریکی، باتری ها، مزارع بادی، نیروگاه های خورشیدی و موارد دیگر می شود.

هزینه‌ها – مهم‌ترین مداخله ایالات متحده در سیاست‌های صنعتی در دهه‌ها – بسیاری از متحدان ارشد آمریکا در اروپا و آسیا، از جمله رهبران کلیدی گروه 7 را برانگیخت. کشورهای اروپایی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و دیگران در حال فشار هستند. برای افزایش دسترسی به یارانه های انرژی پاک آمریکا، در حالی که تلاش های همراه خود را آغاز می کنند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، پس از نشستی با موضوع اقتصاد در نشست سران گروه 7 در روز جمعه گفت: “این مسابقه فناوری پاک فرصتی است تا با هم سریعتر و بیشتر پیش برویم.”

او گفت: “اکنون که G7 با هم در این رقابت هستند، رقابت ما باید ظرفیت تولید بیشتری ایجاد کند و به هزینه یکدیگر نپردازد.”

آقای. بایدن و همتایانش در گروه 7 پروژه‌ای را با دو هدف بلندپروازانه آغاز کرده‌اند: تسریع تقاضا، حتی طی دهه‌ها، برای فناوری‌های مورد نیاز برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و مبارزه با تغییرات آب و هوایی، و دادن فرصتی به کارگران در ایالات متحده و کشورهای متحد. مزیت نسبت به کارگران چینی در تامین این تقاضا.

بسیاری از این پروژه از زمان ملاقات رهبران G7 در سال گذشته در کوه‌های آلپ آلمان، زنده شد. رحم امانوئل، سفیر ایالات متحده در ژاپن، این هفته در توکیو به خبرنگاران گفت: موج اقدامات اخیر گروه 7 در زنجیره تامین، نیمه هادی ها و سایر اقدامات برای مقابله با چین مبتنی بر “امنیت اقتصادی، امنیت ملی و امنیت انرژی” است.

وی افزود: این یک نقطه عطف برای G7 جدید و مرتبط تر است.

آقای. امانوئل گفت که این تلاش منعکس کننده بی صبری فزاینده در میان رهبران گروه 7 نسبت به آنچه آنها استفاده پکن از اقدامات اقتصادی برای تنبیه و بازدارندگی از رفتار دولت ها و شرکت های خارجی است که مقامات چینی آن را دوست ندارند، می نامند.

اما بیش از هر چیز، این تغییر به دلیل فوریت در مورد اقدامات اقلیمی و توسط دو قانون آقای. بایدن تابستان گذشته را امضا کرد: یک لایحه دو حزبی برای پر کردن ده ها میلیارد دلار یارانه دولتی به صنعت نیمه هادی و مقررات آب و هوایی قانون موسوم به کاهش تورم، که شرکت ها برای نقد کردن آن جهش کرده اند.

این صورت‌حساب‌ها موجی از کارخانه‌های باتری، کارخانه‌های تولید پنل‌های خورشیدی و سایر پروژه‌های تازه اعلام‌شده را برانگیخته است. آنها همچنین یک مسابقه بین المللی یارانه را به راه انداخته اند که پس از مشاجره عمیق بلافاصله پس از امضای قانون آب و هوا شکل گرفته است.

حمایت های پرسود ایالات متحده از انرژی پاک و نیمه هادی ها – همراه با الزامات سخت گیرانه تر برای شرکت ها و سازمان های دولتی برای خرید فولاد، وسایل نقلیه و تجهیزات ساخت ایالات متحده – فشار ناخواسته ای را بر صنایع رقیب در کشورهای متحد وارد کرده است.

برخی از این نگرانی ها در ماه های اخیر برطرف شده است. ایالات متحده در ماه مارس قراردادی با ژاپن امضا کرد که به مواد باتری ساخته شده در ژاپن اجازه می دهد از مزایای قانون کاهش تورم برخوردار شوند. اتحادیه اروپا توافق مشابهی را دنبال می کند و برنامه 270 میلیارد دلاری خود را برای یارانه دادن به صنایع سبز پیشنهاد کرده است. کانادا نسخه خاص خود از قانون آب و هوا بایدن را تصویب کرده است و بریتانیا، اندونزی و سایر کشورها به دنبال معاملات مهم معدنی خود هستند.

مقامات دولتی می گویند که متحدان سابقاً از مزایای بالقوه یک استراتژی صنعتی هماهنگ ثروتمند-دموکراسی استفاده کرده اند.

در نشست گروه 7، “شما درجه ای از همگرایی را در این زمینه خواهید دید که از دیدگاه ما، می تواند تبدیل قانون کاهش تورم را از منبع اصطکاک به منبع همکاری و قدرت بین ایالات متحده و ما ادامه دهد. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، به خبرنگاران در ایر فورس وان گفت: شرکای جی 7. بایدن به ژاپن پرواز کرد.

برخی از مقامات گروه 7 می گویند که این ائتلاف باید کارهای بسیار بیشتری انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که اقتصادهای در حال رشد سریع مانند هند از افزایش سرمایه گذاری در اقتصاد انرژی جدید سود می برند. کریستن هیلمن، سفیر کانادا در ایالات متحده در مصاحبه ای گفت: «مهم است که شتابی که قرار است با این کار ایجاد شود، انگیزه سرمایه گذاری در سراسر جهان را کاهش ندهد.

یکی از کشورهایی که نمی خواهند از آن سودی ببینند، چین است. ایالات متحده محدودیت های گسترده ای را در مورد توانایی چین برای دسترسی به فناوری آمریکایی، یعنی تراشه های پیشرفته و ماشین آلات مورد استفاده برای ساخت آنها، وضع کرده است. و در تلاش برای اعمال محدودیت های جهانی در زمینه اشتراک گذاری فناوری با روسیه و همچنین چین، به متحدان خود تکیه کرده است. تمام این تلاش ها برای جلوگیری از توسعه مداوم چین در تولید پیشرفته است.

مقامات بایدن از کشورهای متحد خواسته اند تا برای تامین چیپس و سایر محصولات چین که دیگر نمی تواند از ایالات متحده تهیه کند وارد عمل نشوند. ایالات متحده همچنین در حال بررسی محدودیت های بیشتر بر روی انواع خاصی از فناوری تراشه های چینی است، از جمله ممنوعیت احتمالی سرمایه گذاری های سرمایه گذاری خطرپذیر که انتظار می رود مقامات آمریکایی با همتایان خود در هیروشیما در مورد آن صحبت کنند.

اگرچه بسیاری از دولت‌های گروه 7 موافق هستند که چین یک تهدید اقتصادی و امنیتی فزاینده است، اجماع کمی در مورد اینکه در مورد آن چه باید کرد وجود دارد.

مقامات ژاپنی نسبتا مشتاق به بحث در مورد پاسخ‌های هماهنگ به اجبار اقتصادی از جانب چین بوده‌اند، پس از اقدام پکن برای قطع کردن ژاپن از عرضه مواد معدنی کمیاب در طی یک درگیری بیش از یک دهه پیش.

در مقابل، مقامات اروپایی در مورد اینکه آیا روابط تجاری نزدیک و پرسود با چین را به خطر بیندازند، اختلاف نظر بیشتری دارند. برخی مانند رئیس جمهور فرانسه، امانوئل ماکرون، طرح های ایالات متحده برای جدا کردن زنجیره تامین با چین را عقب نشینی کرده اند.

ام‌اس. فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، برای “ریسک زدایی” روابط با چین که مستلزم شناخت جاه طلبی های اقتصادی و امنیتی رو به رشد چین و در عین حال کاهش وابستگی اروپا به چین برای پایگاه صنعتی و دفاعی آن به روش های هدفمند، فشار می آورد. مقامات اروپایی در هیروشیما گفتند که از دیدن رهبران آمریکایی که دست کم به صورت لفاظی بیشتر به سمت رویکرد خود حرکت می کنند، خرسند شده اند.

با این حال، فشار سیاست صنعتی متحدان تهدیدی برای پیچیده کردن روابط از قبل دشوار با چین است. شرکت های مشاوره و مشاوره با روابط خارجی در ماه های اخیر در چین مورد یورش، بازداشت و دستگیری قرار گرفته اند. مقامات چینی به صراحت گفته اند که کنترل صادرات را یک تهدید می بینند. سفارت چین در واشنگتن با اتخاذ فازی که مقامات آمریکایی برای انتقاد از پکن از آن استفاده می کنند، این هفته به گروه 7 در برابر آنچه «اجبار اقتصادی» می خواند هشدار داد.

آقای. شی نیز توبیخ مشابهی برای آقای شی صادر کرد. بایدن در پاییز گذشته در بالی او به اواخر دهه 1950 اشاره کرد، زمانی که اتحاد جماهیر شوروی حمایت خود از برنامه هسته ای چین را متوقف کرد.

تحقیقات هسته ای چین ادامه یافت. شی گفت و چهار سال بعد اولین بمب اتمی خود را منفجر کرد.

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما