জ্র্য ক্য়া ন্র্তা জাম্র্র্র্যারা; مثل یک پزشک متخصص است

شاید در گذشته بازی و گذراندن زمان طولانی برای بازی های رایانه ای صرفاً سرگرمی محسوب می شد، اما این روزها می تواند یکی از بهترین راه های کسب درآمد باشد. واردات حدود 10 برابر واردات پزشک متخصص است.

به گزارش تجارت نیوز، این روزها بازی و صرف کنسول بازی علاوه بر سرگرمی و وقت گذرانی راهی برای کسب درآمد نیز شده است. واردات با اعداد و ارقام قابل اعتماد است.

به عنوان مثال یک گیمر 18 ساله در ایران ماهیانه 5000 دلار درآمد دارد. یعنی حدود 150 میلیون تومان در یک ماه. این رقم برای گیمرهای حرفه ای تر به 40 هزار دلار (یک میلیارد و 200 میلیون تومان) در ماه می رسد.

محمدرضا 22 ساله است. او معتقد است از زمانی که با کنسول های بازی آشنا شده به بازی علاقه مند بوده است. او ابتدا برای تفریح ​​با خانواده و دوستانش بازی می کرد، اما اکنون حدود دو سال است که به عنوان یک حرفه بازی سازی را دنبال می کند و از این راه درآمد کسب می کند.

او درباره شروع کارش می گوید: علاقه زیادی به بازی داشتم. میتونم بگم همه کنسول ها و بازی ها رو تست کردم. در واقع یکی از اتفاقاتی که باعث شد من فعالیت حرفه ای خود را شروع کنم همین مشکل بود. به نظر نمی رسید این کار را کرده باشم و کمی حوصله ام سر رفته بود. این باعث شد که همه بازی هایم را دوباره راه اندازی کنم و دوباره آنها را بازی کنم. اما این بار مخاطب در کنار شما خواهد بود.

او درباره زمانی که به بازی اختصاص می دهد، می گوید: در گذشته زمان زیادی را صرف بازی می کردم. شاید تنها زمانی که بازی نکردم زمانی بود که رویا می دیدم. اما الان که به صورت حرفه ای کار می کنم طبق برنامه و با نظم خاصی این کار را انجام می دهم. علاوه بر پخش، ویرایش ویدیو، طراحی جلد و … را نیز انجام می دهم. چون می خواهم مهارت های دیگری را هم یاد بگیرم.

خطاب به مخاطب با حرف اول شروع می شود

این گیمر جوان درباره نحوه کار گیمرها ادامه می دهد: بازی حرفه ای به این صورت است که یک گیمر در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و یوتیوب بخشی از ویدیوی خود را در حال پخش با مخاطبان به اشتراک می گذارد. یا حتی این اصطلاح را استریم کنید. در این راستا یک گیمر حرفه ای باید مخاطبان خود را بشناسد و از نیازهای آنها آگاهی کامل داشته باشد تا بتواند مخاطب را جذب کند. مثلاً وقتی بازی خاصی را می بیند که برای تعداد زیادی از مخاطبان جذابیت زیادی دارد، در مورد آن بازی و روش های مختلف اجرای آن بیشتر تحقیق می کند. می توانم بگویم که تشخیص مخاطب حرف اول در بازی است.

40 هزار دلار؛ واردات ماهانه یک گیمر

محمدرضا در رابطه با راه های کسب درآمد از بازی می گوید: بهترین پلتفرم برای اشتراک گذاری ویدیو در ایران اینستاگرام و یوتیوب است. کسب و کار در اینستاگرام فقط از طریق تبلیغات انجام می شود. اما YouTube بر اساس میزان بازدید به شما پول می دهد. البته برای این کار ابتدا باید تعداد بازدید و فالوور به تعداد تعیین شده توسط این پلتفرم برسد. در این صورت، بازی به یکی از بهترین راه های کسب درآمد تبدیل می شود.

مثلا من گیمری را در کشورمان می شناسم که 18 سال سن دارد و ماهی 5 هزار دلار درآمد دارد. یعنی حدود 150 میلیون تومان در یک ماه. البته این عدد با افزایش بازدید بیشتر می شود و حتی برای گیمرهای حرفه ای تر به 40 هزار دلار (معادل یک میلیارد و 200 میلیون تومان) در ماه می رسد. یعنی معادل واردات پزشک متخصص است. البته اینها یک شبه اتفاق نمی افتد و برای تکمیل بازی ها و به اشتراک گذاری آنها به صبر و مهارت نیاز دارد.

البته بازی در ایران نیز با سختی هایی همراه است و گیمرها برای موفقیت سختی های زیادی را پشت سر می گذارند. یکی از مشکلات تحریم است.

این گیمر به شرایط ممنوعیت در خصوص مشکلات گیمرها اشاره می کند و می گوید: پینگ معیاری برای محاسبه زمان اتصال دو دستگاه است. نسخه اصلی بسیاری از بازی های معروف به دلیل تحریم ها در ایران اجرا نمی شود. نسخه های غیر رسمی هم پینگ بالایی دارند. گاهی پیش می آید که حریف شما را شکست می دهد و بازی به پایان می رسد و شما فقط پس از چند دقیقه متوجه این اتفاقات می شوید.

البته سختی های تحریم به همین جا ختم نمی شود. ممنوعیت ها همچنین بر پرداخت ها در سیستم عامل هایی مانند YouTube تأثیر می گذارد. بانکی که برای پرداخت اضافه پرداخت با این بستر همکاری می کند در ایران نماینده ندارد. تنها کشور نزدیکی که این توانایی را دارد ترکیه است که افتتاح حساب در این کشور نیز هزینه بر است و برای اکثر گیمرهای ایرانی صرفه اقتصادی ندارد. البته در کشورهای دیگر نیز شرکت هایی وجود دارند که در ازای کشف، وظیفه ایجاد حساب کاربری برای گیمرها را بر عهده می گیرند. اما این روش هزینه هنگفتی را نیز بر دوش گیمرها تحمیل می کند.

وی ادامه می دهد: نبود سازمان حمایت از گیمرها در ایران یکی دیگر از مشکلات فعالان این حرفه است. در کیشورمان گیمرهای حرفه ای داریم که اگر در مسابقات بین المللی شرکت کنند قطعا جزو بهترین ها خواهند بود. اما متأسفانه رقابت در ایران محدود به شرکت در مسابقاتی است که توسط شبکه های بازی داخلی برگزار می شود.

علاوه بر اینها سرعت پایین اینترنت، گرانی کنسول ها و لوازم جانبی بازی و البته مخالفت خانواده ها با گیمر بودن فرزندانشان از مشکلاتی است که گیمرهای ایرانی با آن دست و پنجه نرم می کنند.

به نظر می رسد تبدیل شدن به یک گیمر حرفه ای و سودآور مسیر خاصی ندارد اما این روزها پیشرفت تکنولوژی همه چیز حتی مسیر موفقیت را تحت تاثیر قرار داده است.

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

تماس با ما